Jakie witaminy należy przyjmować po 65 roku życia?

Jakie witaminy należy przyjmować po 65 roku życia?

Chociaż witaminy i minerały są najlepiej pozyskiwane z pożywienia, starsi Amerykanie mogą mieć trudności ze spożywaniem zrównoważonej diety. Wielu z nich może mieć niedobór witaminy D, potasu, wapnia i błonnika. Aby uniknąć niedoborów, porozmawiaj z lekarzem o przyjmowaniu suplementów. Suplementy te mogą pomóc uzupełnić dietę i utrzymać organizm w jak najlepszym stanie. Przyjmowanie suplementów witaminowych może również pomóc Ci uniknąć objawów niedoboru.

Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z klinikausmiechu.info

Witamina C

Chociaż nie jest jeszcze jasne, dlaczego witamina C powinna być przyjmowana po 65 roku życia, istnieją dowody na to, że może być ona korzystna dla naszego zdrowia. Badania sugerują, że witamina C może obniżyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem i zaćmy, a także chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto badania sugerują, że może ona pomóc osobom z cukrzycą obniżyć poziom cukru we krwi. Niektóre badania wykazały również, że witamina C może pomóc osobom z dolegliwościami alergicznymi i zmniejszyć szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych ze słońca.

Badacze z dużej populacji w średnim wieku podawali testy poznawcze i kwestionariusze żywieniowe, aby określić spożycie witaminy C. Nie znaleźli związku między spożyciem antyoksydantów a poznaniem, co sugeruje, że niskie spożycie witaminy C mogło zamaskować efekt leczenia. Ponadto tylko niewielka grupa uczestników nie spożywała świeżych owoców i warzyw, ale żaden ich nie wykluczył. W innym badaniu z udziałem zdrowych uczestników w wieku 60-94 lat stwierdzono, że spożycie witaminy C było związane ze zdolnościami poznawczymi.

W niedawno przeprowadzonym badaniu stwierdzono, że 46% populacji Stanów Zjednoczonych cierpi na niedobór witaminy C. Konkretnie, starsi dorośli mieli znacznie niższe stężenie witaminy C we krwi niż młodsi dorośli. Nie jest to jasne, ale niektórzy badacze zasugerowali, że przyjmowanie 400 miligramów witaminy C dziennie może być korzystne. I choć nadal nie wiadomo, dlaczego witamina C jest tak ważna po 65 roku życia, to jest ona istotna dla tych, którzy są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych.

Niski poziom witaminy C jest związany z wieloma schorzeniami, w tym z wysokim ciśnieniem krwi, chorobą pęcherzyka żółciowego i udarem. Przyjmowanie uzupełniającej witaminy C może być jednak korzystne dla osób z kamicą nerkową. Może być jednak szkodliwe dla tych, którzy już mają przeciążenie żelazem. Witamina C nie powinna być przyjmowana w ilości większej niż 500 miligramów dziennie. Im większa dawka, tym większe ryzyko rozwoju kamieni nerkowych. Podczas przyjmowania witaminy C, skonsultuj się z lekarzem, jeśli obawiasz się jakichkolwiek skutków ubocznych.

Witamina D

Coraz więcej osób się starzeje i istnieją dowody, że niedobór witaminy D wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wiele chorób związanych z wiekiem, w tym osteoporoza, są związane z niskim poziomem witaminy D, w tym cukrzyca typu 2 i choroby sercowo-naczyniowe. Witamina D została powiązana z funkcją układu odpornościowego, nastrojem, a nawet depresją u starszych dorosłych. Pozostaje jednak pytanie, czy po ukończeniu 65 roku życia nadal powinniśmy suplementować witaminę D?

Ostatnie badania wykazały, że nieodpowiedni poziom witaminy D może przyczyniać się do pogorszenia zdolności poznawczych. W jednym z badań naukowcy obserwowali przez pięć lat 858 Włochów w wieku powyżej 65 lat. Stwierdzili, że osoby z bardzo niskim poziomem witaminy D były narażone na zwiększone ryzyko znacznych zaburzeń poznawczych. W innym badaniu wzięło udział 3 133 europejskich mężczyzn w wieku od 40 do 79 lat. Niski poziom witaminy D był związany z wolniejszą prędkością przetwarzania danych. Ale potrzeba więcej badań, aby ustalić, czy suplementacja witaminą D poprawia funkcje poznawcze u starszych dorosłych.

Badania pokazują, że 5 do 30 minut bezpośredniej ekspozycji na słońce dwa razy w tygodniu jest wystarczające dla zdrowego poziomu witaminy D. Co więcej, optymalny czas na ekspozycję na światło słoneczne to godziny między 10 rano a 15 wieczorem. Jednak seniorzy powinni być ostrożni z nadmierną ekspozycją na słońce, ponieważ może ona zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry. Na szczęście istnieją suplementy witaminy D, które zapewniają odpowiedni poziom tej witaminy w organizmie. Można wybierać spośród różnych suplementów, które zawierają co najmniej 1000 IU dziennie.

Kilka badań wykazało, że witamina D może poprawić zdrowie kości. Niektóre z tych badań obejmowały kohorty obserwacyjne i randomizowane badania interwencyjne. W obu przypadkach suplementacja witaminą D zmniejszała ogólną śmiertelność wśród starszych dorosłych. Naukowcy zalecają przeprowadzenie w przyszłości badań nad optymalną dawką i czasem trwania suplementacji dla optymalnego zdrowia. Należy jednak zauważyć, że wyniki te są niespójne i nie można się na nich opierać jako na dowodach naukowych.

Żelazo

Być może zastanawiasz się, jakie witaminy przyjmować po 65 roku życia. Istnieje wiele różnych rodzajów i ilości tych składników odżywczych, i może być trudno wiedzieć, które z nich brać. Chociaż można kupić suplementy bez recepty, lekarz może zalecić przyjmowanie ich z jedzeniem. Mogą one powodować rozstrój żołądka, a nawet mogą sprawić, że twój stolec stanie się czarny. Tak czy inaczej, nie ma się czym przejmować. Być może będziesz musiał przyjmować suplementy żelaza co najmniej raz w tygodniu, aby zachować zdrowie.

Chociaż istnieje wiele korzyści z przyjmowania suplementów żelaza, mogą one również powodować skutki uboczne. Na przykład wysoki poziom żelaza może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak cukrzyca i niektóre rodzaje raka. Ponadto, nadmiar żelaza został powiązany z demencją i chorobą Parkinsona. Na szczęście te dowody są wciąż ograniczone. Witaminy do wzięcia po 65 roku życia zawierają żelazo, aby chronić swoje zdrowie i zapobiegać chorobom i stanom związanym ze starzeniem się. Możesz wybrać mieszankę witaminową, która zawiera tylko niezbędne składniki odżywcze.

Istnieje kilka form żelaza dostępnych w celu spełnienia RDA. Płatki śniadaniowe wzbogacone w żelazo zawierają 100% RDA dla kobiet (18 mg). Inne rodzaje suplementów są przeznaczone specjalnie dla osób z anemią z niedoboru żelaza. Niektóre zawierają 65 mg żelaza lub więcej. Efekty uboczne mogą obejmować zaparcia i nudności. Witaminy, które należy przyjmować po 65 roku życia, obejmują żelazo i suplementy witamin z grupy B w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Żelazo jest niezbędne dla czerwonych krwinek, które przenoszą tlen w całym organizmie. Żelazo można znaleźć w takich produktach jak czerwone mięso, drób i krewetki. Produkty pełnoziarniste, suszone owoce i wzbogacone płatki śniadaniowe również zawierają duże ilości żelaza. Suplementy nie są rutynowo zalecane dla starszych pacjentów, chyba że istnieje znana przyczyna niedoboru żelaza. Nawet wtedy należy je przyjmować tylko wtedy, gdy sugeruje to lekarz.

Witamina E

Przez wiele lat toczyła się debata na temat tego, ile witaminy E potrzebują osoby starsze, aby zachować zdrowie. Chociaż hemoliza krwinek czerwonych wywołana nadtlenkiem wodoru jest użytecznym testem do pomiaru statusu redoks, jej związek z deficytem zdrowotnym jest nieudowodniony. Ponadto test ten ma ograniczoną zdolność do wykrywania chorób związanych z wiekiem, a jego zastosowanie jest ograniczone w określaniu prawidłowej dziennej dawki witaminy E dla starszych dorosłych.

Obecne zalecenia dotyczące witaminy E u starszych dorosłych zostały oparte na przestarzałym zestawie kryteriów. Zalecenia te są wątpliwe w odniesieniu do populacji ogólnej, ponieważ nie odnotowano istotnych różnic zależnych od wieku. Wiadomo jednak, że witamina E może pełnić dodatkową rolę w poprawie funkcji immunologicznych. Według aktualnego piśmiennictwa wystarczająca może być dawka 200 IU/dobę. Należy jednak pamiętać, że zalecenia żywieniowe dotyczące witaminy E powinny być starannie oceniane, z uwzględnieniem innych czynników wpływających na zdrowie.

Chociaż możliwe jest spożywanie wystarczającej ilości witaminy E poprzez zrównoważoną dietę, badania wykazały, że doustna suplementacja nie jest konieczna. Suplementacja witaminą E może zwiększać ryzyko wystąpienia raka prostaty. I chociaż witamina ta jest uważana za „dobry” antyoksydant, nie wykazano, aby zapobiegała stanom przedrzucawkowym lub zapobiegała rakowi prostaty. Podano również, że przyjmowanie suplementów witaminy E przez ponad dwa lata może zwiększyć ryzyko raka prostaty. Jednak większość Amerykanów nie ma poważnych niedoborów witaminy E, więc suplementacja nie jest zalecana po 65. roku życia.

Oprócz zalecanego dziennego spożycia witaminy E istnieją różne inne suplementy, które można przyjmować. Suplementy zawierające witaminę E nie powinny zawierać więcej niż 30 IU/dzień a-tokoferolu. Istnieją na przykład produkty zawierające syntetyczną witaminę E, które mają tylko połowę naturalnej witaminy. Może to nie być bezpieczne do stosowania u dzieci. Witamina E może wpływać na niektóre leki. U niektórych osób, które przyjmują leki o wysokiej zawartości witaminy E, mogą wystąpić problemy z kośćmi lub problemy z krwawieniem.

Jod

Jod jest niezbędny dla zdrowych kości i tkanek piersi i powinien być włączony do Twojej diety. Jod jest również składnikiem środków kontrastowych stosowanych w radiologii, pozwalających na uzyskanie wyraźniejszego obrazu narządów. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że nie należy przyjmować suplementów jodu przez więcej niż 10 dni jednocześnie. To dlatego, że przyjmowanie suplementów jodu po 65 może mieć niebezpieczne skutki uboczne. Ważne jest również, aby zauważyć, że osoby z zaburzeniami tarczycy lub niedoczynnością tarczycy powinny unikać suplementów jodu. Niedobór jodu może prowadzić do śpiączki lub innych niebezpiecznych objawów, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy u dorosłych i wpływa na prawie każdą komórkę organizmu. Wpływa na metabolizm tłuszczu, białka i węglowodanów, a także na rozwój mózgu. Mimo, że niedobór jodu jest rzadki w Stanach Zjednoczonych, to u osób starszych jest on powszechny, a suplementacja jest zalecana dla osób zagrożonych.

Dla przeciętnej osoby zalecane dzienne spożycie jodu wynosi od 150 do 210 mcg. Jednak niektórzy ludzie mogą potrzebować więcej, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli masz niedobór jodu. Jod jest minerałem śladowym występującym w glebie i oceanie. Jest on również obecny w warzywach morskich, białkach zwierzęcych i żywności wzbogaconej.

Oprócz tego, że jest niezbędnym minerałem, jod pomaga organizmowi produkować hormony tarczycy, które pomagają utrzymać zdrowy metabolizm. Jod znajduje się w soli jodowanej oraz w niektórych roślinach. Podczas gdy pokarmy roślinne zazwyczaj zawierają duże ilości jodu, nadal mogą być niewystarczające dla zdrowych osób. Ważne jest również, aby sprawdzić z lekarzem przed podjęciem jakiegokolwiek rodzaju suplementu. Ważne jest by skonsultować się z lekarzem przed zażywaniem jakichkolwiek suplementów by uniknąć jakichkolwiek skutków ubocznych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *