Jakie suplementy diety powinnaś przyjmować w ciąży?

Jakie suplementy diety powinnaś przyjmować w ciąży?

Przyjmowanie suplementów diety podczas ciąży jest doskonałym sposobem na dostarczenie rosnącemu dziecku potrzebnych mu składników odżywczych. Wśród najlepszych suplementów diety w ciąży są te, które zawierają kwas foliowy, jod, witaminy prenatalne i olej rybny. Dowiedz się więcej o tych suplementach w tym artykule. Pamiętaj też, aby porozmawiać z lekarzem o swoich konkretnych potrzebach. Jakie suplementy diety powinnaś przyjmować w czasie ciąży?

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z novmed.com.pl

Przyjmowanie kwasu foliowego

Przyjmowanie kwasu foliowego jako codziennego suplementu diety podczas ciąży jest doskonałym sposobem, aby upewnić się, że Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość tej ważnej witaminy. Kwas foliowy znajduje się w żywności wzbogaconej i suplementach diety i jest niezbędnym elementem witamin z grupy B-complex. Niedobór folianów podczas ciąży może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej, która zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Przyjmowanie suplementów kwasu foliowego w czasie ciąży ma niewiele negatywnych skutków ubocznych. Może powodować rozstrój żołądka i może wywoływać niewielką biegunkę, ale kwas foliowy jest rozpuszczalny w wodzie, więc jego nadmiar naturalnie przechodzi z moczem.

Aby uzyskać najlepsze korzyści z kwasu foliowego podczas ciąży, najlepiej rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego przed zajściem w ciążę. Możesz znaleźć suplementy kwasu foliowego w supermarketach i aptekach, a niektóre z nich zawierają również witaminy A i retinol. Możesz też zapisać się do programu Zdrowy Start, a Twój lekarz może dać Ci darmową butelkę witamin. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy przyjmować 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie przed poczęciem i kontynuować do 12 tygodnia ciąży. Ta witamina ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu wadom cewy nerwowej, w tym rozszczepowi kręgosłupa.

CDC zaleca przyjmowanie 400-800 mikrogramów kwasu foliowego dziennie, ale kobiety w wieku rozrodczym mogą zacząć przyjmować suplementy kwasu foliowego wcześniej. Wiele witamin prenatalnych zawiera mniej kwasu foliowego niż inne niezbędne składniki odżywcze, więc powinnaś być pewna, że wybierasz suplement, który zawiera 400 mikrogramów kwasu foliowego. Możesz również przyjmować wzbogacone pieczywo i pomarańcze.

Kwas foliowy to rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B, która jest ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Najlepszym źródłem kwasu foliowego są warzywa, zielenina liściasta, groch i fasola oraz wątroba wołowa. Występuje on również naturalnie w całych produktach spożywczych. Jednak kwas foliowy może być niedoborowy u niektórych kobiet, ponieważ brakuje im genu MTHFR, który jest wymagany do przekształcenia syntetycznego kwasu foliowego w aktywny metylofolian.

Przyjmowanie jodu

Konsensus WHO/UNICEF/ICCIDD dotyczący suplementacji jodu w czasie ciąży jest uznawany za obowiązujące wytyczne dotyczące indywidualnego stosowania suplementów diety z jodem w pierwszym trymestrze ciąży. Generalnie kobiety żyjące w populacjach o medianie UIC powyżej 100 ug/l nie muszą przyjmować suplementów diety z jodem w czasie ciąży. Jednak kobiety żyjące w populacjach o niskim UIC powinny poczekać z przyjmowaniem suplementów diety zawierających jod do czasu, aż ich populacje będą wystarczająco jodowane przez 2 lata.

Chociaż przyjmowanie suplementów diety z jodem jest ogólnie bezpieczne w czasie ciąży, w niektórych badaniach obserwacyjnych odnotowano możliwe ryzyko związane z nadmiernym spożyciem jodu. W jednym z takich badań przeprowadzonych w Hiszpanii odnotowano, że niemowlęta matek, które przyjmowały ponad 150 ug jodu dziennie, rozwijały gorsze zdolności psychomotoryczne niż niemowlęta matek, które nie przyjmowały suplementów jodu. Inne badanie obserwacyjne wskazało, że noworodki pochodzące od kobiet w ciąży, które przyjmowały nadmierne ilości jodu, były bardziej narażone na rozwój zaburzeń tarczycy. Tylko w nielicznych badaniach klinicznych badano skutki suplementacji jodu w ciąży, co utrudnia określenie optymalnej dawki dla kobiet ciężarnych.

Wśród wielu korzyści wynikających z przyjmowania suplementów diety z jodem w czasie ciąży jest jego zdolność do utrzymania prawidłowej funkcji tarczycy. Tarczyca jest odpowiedzialna za regulację metabolizmu organizmu, rytmu serca i temperatury. Kluczowe jest zapewnienie, że płód ma zdrową tarczycę, ponieważ płód z niedoborem może cierpieć z powodu opóźnień w rozwoju, zaburzeń wzrostu fizycznego, a nawet głuchoty. Dodatkowo, jod odgrywa kluczową rolę w laktacji, ponieważ przechodzi przez mleko matki do dziecka. Rozwój mózgu dziecka będzie nadal otrzymywał jod z mleka matki, nawet gdy dziecko przejdzie na pokarmy stałe.

W obecnym przeglądzie oceniono skuteczność suplementów diety zawierających jod w pierwszym trymestrze ciąży. Głównym celem badania było ustalenie, czy przed rozpoczęciem ciąży u matki występuje stan niedoboru jodu oraz czy suplementacja jodu może być związana z mniejszym ryzykiem zgonu noworodka lub zmniejszeniem ryzyka porodu przedwczesnego. Badacze uwzględnili również badania dotyczące wzrostu niemowląt i rozwoju neurokognitywnego.

Przyjmowanie witamin prenatalnych

Podczas gdy dobrze zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem na zaspokojenie potrzeb żywieniowych rosnącego dziecka, może się okazać, że w czasie ciąży będziesz musiała przyjmować suplementy witamin i minerałów. Prenatalne multiwitaminy dostarczają kluczowych składników odżywczych, takich jak kwas foliowy (który pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej), żelazo dla krwiobiegu i DHA dla rozwoju mózgu. Optymalne prenatalne multiwitaminy dostarczają tych składników odżywczych w odpowiednich ilościach.

Chociaż wielu świadczeniodawców zaleca rozpoczęcie przyjmowania witamin prenatalnych w czasie ciąży, może się zdarzyć, że zostaniesz poinformowana o rozpoczęciu ich przyjmowania jeszcze przed zajściem w ciążę. Idealnie byłoby rozpocząć przyjmowanie tych suplementów około trzech miesięcy przed poczęciem. Witaminy prenatalne są niezbędne dla rozwoju Twojego dziecka, dlatego powinnaś kontynuować ich przyjmowanie przez całą ciążę, nawet jeśli zdecydujesz się później karmić piersią. W okresie karmienia piersią należy kontynuować przyjmowanie tych suplementów zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie należy przekraczać zalecanej dziennej ilości witamin i minerałów dla ciąży. Nadmierne spożycie może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, więc jeśli masz obawy, skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek rodzaju suplementu. Ogólnie rzecz biorąc, witaminy prenatalne mają tendencję do bycia dużymi pigułkami, co może nie być wygodne dla niektórych kobiet. Dodatkowo, jeśli odczuwasz mdłości, być może najlepiej będzie przyjąć inny suplement.

Ważne jest również, aby pamiętać, że witaminy prenatalne nie zawierają wszystkich niezbędnych kwasów tłuszczowych. Dotyczy to między innymi kwasów tłuszczowych omega-3, które są kluczowe dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka. Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju suplementu omega-3 należy skonsultować się z lekarzem. Witamina D jest kolejnym ważnym suplementem w czasie ciąży, ponieważ pomaga budować kości Twojego dziecka i utrzymywać wapń i fosfor. Ponadto pomaga dziecku wyhodować silne zęby i kości.

Ważne jest, aby pamiętać, że Twój organizm nie magazynuje nadmiaru witamin i minerałów. Oprócz zalecanej ilości witamin i minerałów, powinnaś również rozważyć przyjmowanie suplementów żelaza. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie witaminy prenatalne powinny zawierać żelazo, ale sprawdź dwukrotnie etykiety, aby upewnić się, że otrzymujesz wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Należy również uważać, aby nie przyjmować większych dawek jednej witaminy podczas ciąży. Przyjmowanie zbyt dużej ilości witamin może być szkodliwe dla Twojego dziecka.

Przyjmowanie oleju rybnego

Przyjmowanie suplementów diety z olejem rybnym podczas ciąży może przynieść korzyści zarówno matce, jak i dziecku. Badania wykazały, że spożywanie tego suplementu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu i zapobiec rozwojowi stanu przedrzucawkowego u dzieci. Ponadto wykazano, że suplementy oleju rybnego poprawiają funkcje motoryczne i umysłowe kobiety w czasie ciąży. Co więcej, korzyści płynące z suplementacji oleju rybnego u kobiet w ciąży mogą również rozciągać się na depresję poporodową u niemowląt.

Podczas gdy olej rybny jest znany z ochrony serca, może również obniżać wysokie ciśnienie krwi, a nawet łagodzić ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Przyjmowanie suplementu diety z olejem rybnym podczas ciąży jest zalecane w celu zwiększenia podaży kwasów tłuszczowych omega-3 dla płodu, które są niezbędne dla rozwoju wzroku, mózgu i widzenia dziecka. Ponadto uważa się, że zapobiega to przedwczesnemu porodowi.

Chociaż suplementy oleju rybnego są uważane za bezpieczne w czasie ciąży, nie powinny być przyjmowane przez kobiety, które krwawią w czasie ciąży. Ponadto kobiety w ciąży powinny unikać przyjmowania oleju z wątroby dorsza, który zawiera zbyt dużo witaminy A. Olej z wątroby dorsza jest również szkodliwy dla nienarodzonego dziecka. Zawartość omega-3 w oleju z wątroby dorsza może mieć szkodliwy wpływ na płód. Kobiety w ciąży powinny zawsze sprawdzać etykiety suplementów diety i konsultować się z pracownikiem służby zdrowia przed ich zażyciem.

Badania wykazały, że suplementy diety z olejem rybnym mogą zwiększyć wzrost dziecka. Chociaż dokładna ilość rtęci różni się w zależności od marki, jest ona na tyle niska, że jest bezpieczna. Oprócz poprawy zdrowia matki, wzrost dziecka może również skorzystać z kwasów tłuszczowych znajdujących się w oleju rybnym. Ponadto, matka może również być w stanie lepiej wykonywać swoje obowiązki. Tak więc, przyjmując suplementy diety z olejem rybnym w czasie ciąży, powinna zachować ostrożność i wybrać tylko najlepszą markę.

Pomimo faktu, że wiele kobiet może nie mieć czasu na codzienne spożywanie ryb, nie jest zaskakujące, że kobiety w ciąży potrzebują suplementu, który dostarczy potrzebnych kwasów tłuszczowych omega-3. Przyjmowanie suplementów diety z olejem rybnym może pomóc spełnić te wymagania i mieć korzyści dla wszystkich kobiet rozważających ciążę. Można je znaleźć w owocach morza, ale należy uważać, aby wybrać markę, która spełnia normy wymagane przez FDA.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *