Witaminy dla wzrostu u dzieci

Witaminy dla wzrostu u dzieci

Możesz się zastanawiać, czy korzystne jest uzupełnianie diety dziecka o witaminy i minerały. Medycyna oparta na dowodach naukowych dostarcza najlepszych odpowiedzi na to pytanie. Poniżej wymieniono składniki odżywcze i witaminy, które, jak udowodniono, pomagają dziecku rosnąć. Pamiętaj, że więcej nie znaczy lepiej! Przyjmowanie witamin w megadawkach wiąże się z ryzykiem. A niektóre witaminy są wręcz przeciwwskazane przy przyjmowaniu niektórych leków. Aby uniknąć jakichkolwiek skutków ubocznych, należy przyjmować te witaminy w odpowiednich ilościach.

Medycyna oparta na dowodach naukowych

Najlepszym źródłem witamin dla wzrostu u dzieci jest dobrze zbilansowana dieta. Istnieje wiele czynników, które wpływają na status witamin. Większość badań klinicznych nie uwzględnia różnic w dostępie do żywienia między dziećmi o niskich i wysokich dochodach. Istnieje również duże zróżnicowanie w ilości niektórych mikroelementów i niedoborów witaminowych pomiędzy dziećmi o wysokich i niskich dochodach. Suplementacja witamin powinna być oparta na medycynie opartej na dowodach naukowych.

Witamina D jest hormonem

Dzieci z krzywicą są zazwyczaj krótsze niż zdrowe grupy kontrolne. Ich prędkość wzrostu była również wolniejsza. U dzieci, które otrzymywały suplementację witaminą D, stwierdzono poprawę parametrów auksologicznych, długości i szybkości wzrostu. Wśród 39 dzieci otrzymujących suplementy witaminy D, prędkość wzrostu była większa niż w grupie placebo. IGF-1 i 25(OH)D były również wyższe u dzieci leczonych witaminą D3 niż w grupie kontrolnej.

Modernizacja i brak ekspozycji na światło słoneczne to czynniki upośledzające wchłanianie witaminy D przez skórę. Dzieci, które mieszkają bliżej równika mają mniej reakcji alergicznych i recept na EpiPen niż dzieci, które mieszkają dalej od równika. Ponadto brak światła słonecznego ogranicza również zdolność skóry do przekształcania prekalcyferolu w cholekalcyferol70.

Oprócz wpływu na mineralizację kości w dzieciństwie, brak witaminy D może powodować krzywicę, deformację nóg. Ciężki niedobór witaminy D może prowadzić do krzywicy, która charakteryzuje się deformacją nóg, rachitycznym różańcem, radiograficznym poszerzeniem płytki wzrostowej oraz cuppingiem metafizy. Choroba ta może również powodować deformacje szkieletu w obrębie kończyn dolnych, takie jak płaski tułów czy skręcona kończyna.

Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie

W Stanach Zjednoczonych 35% dorosłych i 28% dzieci w wieku od roku do trzynastu lat przyjmuje suplement kwasu foliowego. Wśród tych populacji częstość występowania w żywności wzbogacanej jest większa niż spożycie niezmetabolizowanego kwasu foliowego z żywności wzbogacanej. Ponadto dzieci w wieku od dwóch do ośmiu lat spożywają co najmniej 400 mcg kwasu foliowego dziennie poprzez suplementy.

W Stanach Zjednoczonych Food and Drug Administration (FDA) wymaga, aby wzbogacona żywność zawierała kwas foliowy. Chociaż dokładny mechanizm działania kwasu foliowego nie został jeszcze poznany, wyniki badań klinicznych wskazują, że odpowiednie okołokoncepcyjne spożycie kwasu foliowego przez kobiety zapobiega znacznemu odsetkowi wad cewy nerwowej, zaburzeń rozwoju w okresie dojrzewania oraz NTD w ogóle.

Zwiększone ryzyko wystąpienia autyzmu i innych zaburzeń rozwojowych nasila się w wyniku prenatalnej ekspozycji na niektóre leki i neurotoksyny, takie jak leki przeciwpadaczkowe. Stosowanie kwasu foliowego w czasie ciąży wydaje się łagodzić to ryzyko. Według badania case-control przeprowadzonego w ramach Norwegian Mother and Child Cohort Study, dzieci, których matki przyjmowały co najmniej 400 mcg kwasu foliowego dziennie podczas ciąży, miały o 39% niższe ryzyko rozwoju autyzmu. Związek ten był szczególnie silny wśród matek, które miały polimorficzny gen o nazwie 677C-T.

Witamina A jest niezbędna do wzrostu komórek

Odpowiednie spożycie witaminy A jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu i różnicowania się komórek, w tym rozwoju oczu. Jest ona również niezbędna do reprodukcji i funkcji immunologicznych. Witamina A pomaga organizmowi utrzymać bariery śluzowe, które zatrzymują bakterie. Niedobór witaminy A może prowadzić do ślepoty nocnej lub problemów z oczami. Istnieje wiele źródeł witaminy A, w tym mięso i produkty pochodzenia roślinnego. Aby zapobiec ryzyku związanemu z niedoborem witaminy A, zaleca się suplementację.

Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, która może być przekształcona w inne formy. Niektóre produkty spożywcze zawierają znaczne ilości karotenoidów, czyli składników odżywczych, które nadają owocom i warzywom ich kolory. Pokarmy bogate w beta-karoten to ciemnozielone warzywa liściaste, głęboko żółte/pomarańczowe owoce i kantalupa. Witamina A jest również dostępna w postaci retinolu lub palmitynianu retinylu.

Dzieci mogą uzyskać znaczną ilość witaminy A z diety, ale duże dawki mogą mieć negatywne skutki. W nadmiarze zbyt duża ilość witaminy A może powodować wady wrodzone, zawroty głowy, śpiączkę, a nawet śmierć. Prowitamina A z warzyw może powodować żółte zabarwienie skóry. Dlatego dzieci potrzebują zrównoważonej diety bogatej w witaminę A. Witamina A jest ważna dla zdrowego wzroku. Istnieje jednak kilka innych sposobów, w jaki witamina A może wpływać na zdrowie dziecka.

Witamina C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie

Zdrowie dzieci jest kluczem do zapewnienia, że ich ciała otrzymują odpowiednią ilość witaminy C każdego dnia. Witaminy rozpuszczalne w wodzie, takie jak witamina C, nie pozostają długo w organizmie. Są one wypłukiwane przez mocz. Dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie diety dzieci w odpowiednie ilości tych witamin. Witamina C pomaga organizmowi wchłaniać kluczowe minerały i pomaga zwalczać infekcje.

Chociaż dzieci nie lubią owoców, istnieje kilka innych źródeł witaminy C. Zupa pomidorowa lub makaron są doskonałymi źródłami witaminy C. Unikaj używania soków owocowych jako substytutu owoców, ponieważ mogą one powodować cukrowy ból głowy. Zawsze kupuj sok owocowy w jego najczystszej postaci. Dzieci nie powinny pić soków z owoców, które mają dodatek cukru. Lepiej jest dać im 100% sok. W ten sposób uzyskają pełne korzyści z witaminy C.

Zdrowa dieta jest ważna dla rozwoju dziecka. Stanowi ona podstawę przyszłego zdrowia dziecka. Witamina C to rozpuszczalna w wodzie witamina, która pomaga wzmocnić odporność i uchronić się przed chorobami. Znajduje się w żywności, takiej jak pomarańcze i inne owoce i warzywa, a także w ludzkim ciele. Wspomaga tworzenie tkanki łącznej i kolagenu oraz jest silnym antyoksydantem.

Witamina B12 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie

Podczas gdy dorośli mogą korzystać z dobrego spożycia witaminy B12 dla wzrostu, dzieci potrzebują jej jeszcze bardziej. Ta niezbędna witamina pomaga budować zdrowe czerwone krwinki i utrzymać funkcjonujący układ nerwowy. Bez wystarczającej ilości witaminy B12 zdolność organizmu do wytwarzania czerwonych krwinek jest zmniejszona, a u dziecka mogą wystąpić problemy neurologiczne, anemia i kruche mięśnie. Dziecko powinno otrzymać suplement, jeśli nie ma innego oczywistego powodu braku witaminy B12, a suplementy powinny być podawane tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że występuje niedobór. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci nie powinny samodzielnie leczyć się żadnymi witaminami, a zwłaszcza witaminą B12.

Ogólnie rzecz biorąc, ilość witaminy B12, której dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju, wynosi od ośmiu do 25 mikrogramów dziennie. Ponieważ jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, uważa się, że jej duże ilości są bezpieczne. Nadmierny jej poziom jest wydalany z moczem. Dlatego jest to doskonały suplement dla rosnących dzieci. Poza wspomaganiem prawidłowego funkcjonowania organizmu, witamina B12 jest również przydatna dla osób z cukrzycą typu II, ponieważ pomaga regulować poziom insuliny.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *