Witaminy na niedoczynność tarczycy

Objawy niedoboru witaminy J u osoby dorosłej

Oprócz kwasów tłuszczowych Omega-3, Twój organizm potrzebuje również jodu. Owoce morza są doskonałym źródłem jodu, który znajduje się naturalnie w wodzie morskiej. Unikaj soli jodowanej, ponieważ może ona powodować wysokie ciśnienie krwi i obrzęki. Wodorosty, które występują w trzech formach, są świetnym źródłem jodu. Inne dobre źródła jodu obejmują wodorosty, zwłaszcza koreański kelp, który zawiera trzy rodzaje. Należy również jeść zielone warzywa liściaste, w tym szpinak i sałatę.

Niedobór jodu

Poziom hormonów tarczycy w surowicy nie jest wiarygodnym wskaźnikiem niedoboru jodu, chociaż ten składnik odżywczy występuje w dużych ilościach w organizmie. Ilość jodu w organizmie nie musi korelować ze spożyciem jodu w populacji. Niedobór jodu może prowadzić do gęstej wydzieliny oskrzelowej, będącej objawem niedoczynności tarczycy.

Istnieje kilka czynników ryzyka związanych z niedoczynnością tarczycy, w tym wiek i płeć. Kobiety są bardziej narażone na rozwój tego stanu, ponieważ przechodzą częste zmiany hormonalne, takie jak poród, ciąża i menopauza. Kobiety w wieku 30 lat lub więcej są na większe ryzyko rozwoju tego stanu, jak to jest w przypadku menopauzy i ciąży. Niektóre stany chorobowe mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia niedoczynności tarczycy.

Jeśli poziom hormonów tarczycy jest niski, możesz odczuwać pewne nieprzyjemne objawy, w tym wole. Wole to obrzęk w przedniej części szyi. Tarczyca jest ważnym organem w organizmie, a jej brak może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Niedoczynność tarczycy jest związana ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu i stanu przedrzucawkowego. Dziecko urodzone z poważnym niedoborem tarczycy prawdopodobnie urodzi się z opóźnieniem rozwojowym, deficytami neurokognitywnymi, a nawet śmiercią.

Osoby z zaburzeniami czynności tarczycy często mają niedoczynność tarczycy lub wole, które jest przejawem niedoboru jodu. Niski poziom hormonów tarczycy może mieć negatywny wpływ na wiele aspektów życia, w tym na przyrost masy ciała, zatrzymywanie wody w organizmie i problemy z trawieniem. U niektórych osób może nawet dojść do upośledzenia umysłowego. Wole jest najczęstszą formą niedoboru jodu w niedoczynności tarczycy.

Niedobór witaminy B12

Osoby z niedoczynnością tarczycy często mają niedobór witaminy B12. Ich organizm nie jest w stanie wchłonąć wystarczającej ilości tego składnika odżywczego ze względu na niski poziom kwasu żołądkowego. Ponadto tarczyca kontroluje wydzielanie kwasu żołądkowego i motorykę jelit. W związku z tym niedoczynność tarczycy może powodować niedobór witaminy B12.

Jednak to nie wszystkie złe wiadomości. Witamina B12 jest nie tylko niezbędna dla zdrowego funkcjonowania tarczycy, ale może również pomóc w radzeniu sobie z chorobą. Wchodzi w interakcje z tarczycą i reguluje hormony, dlatego często jest zalecana jako część kompleksowego programu żywieniowego. Źródła żywności witaminy B obejmują pełne ziarna, rośliny strączkowe, mleko, nasiona i ciemne zielenie liściaste. Można również przyjmować suplementy diety, jeśli zaleci to lekarz.

Częstość występowania niedoboru witaminy B12 w niedoczynności tarczycy wynosi aż 40%. Jest to więcej niż wystarczający powód, aby uzasadnić badanie przesiewowe każdego pacjenta z niedoczynnością tarczycy, niezależnie od statusu przeciwciał tarczycowych. Objawy zwykle poprawiają się po zastąpieniu witaminy B12, choć nie można wykluczyć efektu placebo. Niedobór witaminy B12 jest częsty w niedoczynności tarczycy i warto się mu przyjrzeć, jeśli cię to niepokoi.

Jeśli podejrzewasz niedobór witaminy B12, ważne jest, abyś natychmiast zgłosił się do lekarza. Niski poziom witaminy B12 może być powodem niedoczynności Twojej tarczycy. Aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią dawkę, lekarz zbada Twoją tarczycę i sprawdzi poziom witaminy B12. Lekarz może również zlecić badanie krwi na obecność witaminy B12 w celu potwierdzenia wyników.

Chociaż badanie witaminy B12 nie jest dostępne w ramach NHS, można je zamówić prywatnie. Firma Viapath Nutris oferuje panele niedoboru witaminy B12 oraz panel anemii zgorzelinowej. Klient musi udać się do St Thomas’ Hospital, aby mieć pobraną krew. Inne firmy, jak Blue Horizon i Medichecks, oferują różne panele. Firmy te mają doświadczony personel laboratoryjny, który może przeprowadzić dokładne testy.

Selen

Niektóre badania wykazały, że selen jest korzystny dla osób z niedoczynnością tarczycy, ale nie wszystkie z nich znalazły bezpośredni związek między selenem a funkcją tarczycy. Niektóre badania wykazały związek między selenem a zapaleniem tarczycy typu Hashimoto, podczas gdy inne nie. Ponieważ selen i siarka są tak blisko spokrewnione, niektóre osoby mogą reagować negatywnie na selen.

Organizm potrzebuje selenu do optymalnego funkcjonowania tarczycy. Wspiera zdrowie tarczycy, umożliwiając jej wykorzystanie jodu do produkcji hormonu tarczycy. Selen jest istotnym składnikiem w przepisie na zdrowe funkcjonowanie tarczycy. Podczas gdy niedobór jest rzadki w Stanach Zjednoczonych, jest znacznie bardziej powszechny w Chinach. Może to mieć coś wspólnego z różnicami geograficznymi w poziomach selenu.

W pewnym badaniu osoby z niedoczynnością tarczycy, które otrzymywały niską dawkę selenu, miały niższy poziom TSH. W badaniu wykazano również spadek poziomu FT4. Ponadto stwierdzono, że suplementy selenu zwiększały poziom T3 i zmniejszały T4. Jednak badanie przeprowadzono na kobietach w ciąży i nie obejmowało ono pacjentów przyjmujących lewotyroksynę.

Dostępny jest test genetyczny, który pozwala określić, czy masz mutację genu CBS. Osoby, które mają tę mutację, powinny sprawdzić poziom selenu. Ponadto osoby z wysokim ryzykiem wystąpienia raka skóry powinny unikać suplementów selenu. Pomimo swoich korzyści, selen może być szkodliwy u niektórych osób, zwłaszcza tych z historią niedoczynności tarczycy. Selen nie powinien być spożywany przez osoby, które są zagrożone rakiem skóry.

Suplementacja selenu w czasie ciąży może mieć korzystny wpływ na czynność tarczycy, zwłaszcza u kobiet z niskim poziomem jodu. Ponadto suplementacja selenem może zmniejszyć ryzyko wystąpienia poporodowego zapalenia tarczycy. Co więcej, suplementacja selenu w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko poporodowego zapalenia tarczycy u kobiet, które mają przeciwciała TPO. Pomimo tych korzyści, źródła pokarmowe selenu nie mogą zastąpić suplementacji. Selen ma również potencjał pogorszenia funkcji tarczycy, jeśli masz niski poziom jodu.

Witamina D

W dużym badaniu przeprowadzonym w Polsce zbadano związek między poziomem witaminy D a subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Uczestnicy mieli niskie poziomy witaminy D, a znaczący wzrost stężenia 25(OH)D w surowicy wiązał się z niższym ryzykiem niedoczynności tarczycy i podwyższonymi przeciwciałami przeciwtarczycowymi. W randomizowanym badaniu klinicznym Pezeshki i wsp. oceniali skuteczność suplementacji witaminą D w leczeniu subklinicznej niedoczynności tarczycy. Suplementacja witaminą D istotnie zmniejszyła średnie stężenie TSH. Autorzy zalecają badania przesiewowe w kierunku subklinicznej niedoczynności tarczycy oraz suplementację witaminą D u osób z wysokim poziomem TSH.

W badaniu tym wykazano, że niski poziom witaminy D u pacjentów z niedoczynnością tarczycy może mieć negatywny wpływ na metabolizm witaminy D. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że osoby z niedoczynnością tarczycy mają obniżony poziom witaminy D w organizmie, co może przyczynić się do problemów z kośćmi. Dodatkowo, słabe wchłanianie z jelita oznacza, że organizm nie aktywuje witaminy D tak jak powinien. Mimo to witamina D jest korzystna w wielu schorzeniach, w tym w niedoczynności tarczycy.

Aby określić, czy pacjent ma niski poziom witaminy D, dr Friedman zaleca wykonanie oznaczenia 25-OH witaminy D. W tym teście poziom 25-OH witaminy D mierzony jest w ng/dL i u niektórych pacjentów może być zbyt niski. U tych pacjentów z niskim poziomem, dr Friedman przepisuje suplementację witaminą D. Niskie poziomy mogą wymagać dodatkowych badań w celu określenia dokładnej przyczyny niskiego poziomu witaminy D.

Ponieważ witamina D jest składnikiem odżywczym rozpuszczalnym w tłuszczach, wymagana jest duża dawka suplementu. Najwyższą dawkę witaminy D należy przyjmować przez osiem tygodni. Po tym czasie dawka będzie się stopniowo zmniejszać i wracać do normy. Musi być podawany na receptę. Aby uzyskać najlepsze wyniki, suplementy witaminy D powinny być przyjmowane regularnie. Należy przyjmować multiwitaminę, aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy D w swoim systemie. Nie jest ona jednak substytutem zdrowej diety.

Multiwitaminy na niedoczynność tarczycy

Przyjmowanie multiwitamin na niedoczynność tarczycy to świetny sposób na uzyskanie witamin i minerałów, których organizm potrzebuje do prawidłowej pracy. Chociaż Food and Drug Administration nie reguluje suplementów diety, ustanowiła dobre praktyki produkcyjne dla firm je produkujących. Jeśli to możliwe, szukaj znaków jakości od niezależnych organizacji. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu suplementacyjnego skonsultować się z lekarzem. Witamina D i selen mogą być pomocne dla osób z niedoczynnością tarczycy.

Te witaminy i minerały są ważne dla Twojego ogólnego zdrowia, ale są jeszcze ważniejsze, gdy Twoja tarczyca jest nadczynna. Są one kluczowe dla funkcjonowania całego Twojego organizmu. Potrzebujesz od 10 do 35 procent swoich dziennych kalorii, aby uzyskać wystarczającą ilość białka. Musisz również spożywać wystarczające ilości jodu i witaminy D. Posiadanie zbyt małej ilości któregokolwiek z nich może spowodować poważne skutki uboczne. Spróbuj przyjmować codziennie multiwitaminę z jodem.

Oprócz tych witamin, musisz być świadoma skutków ubocznych związanych ze stosowaniem suplementów diety dla tarczycy. Poziom hormonów tarczycy w Twoim organizmie może niebezpiecznie wzrosnąć, powodując jatrogenną tyreotoksykozę – stan, który może być niebezpieczny i nieodwracalny. Przyjmowanie multiwitamin przy niedoczynności tarczycy powinno odbywać się tylko pod kontrolą lekarza, z jego przepisu.

Poziom witaminy D jest odwrotnie skorelowany z przeciwciałami przeciwtarczycowymi. Prawidłowe stężenie witaminy D jest niezbędne dla optymalnej funkcji tarczycy. Ponadto suplementy witaminy D obniżają średni poziom TSH i poziom anty-TPO. Korzyści te są jeszcze bardziej widoczne w przypadku stosowania hormonalnej terapii zastępczej tarczycy. Niedobór witaminy D jest negatywnym wskaźnikiem prognostycznym dla autoimmunologicznej niedoczynności tarczycy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *