Jakie leki można przyjmować przy chorobach nerwów?

Jakie leki można przyjmować przy chorobach nerwów?

Jakie leki mogą być podjęte dla choroby nerwów? Oto kilka popularnych opcji. Benzodiazepiny, Gabapentin i leki przeciwdepresyjne to przykłady popularnych leków. Ale, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie? Właściwy wybór będzie zależał od objawów i rodzaju schorzenia, które masz. Twój lekarz udzieli Ci porady. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o nowym leczeniu lub uzyskać skierowanie do eksperta w tej dziedzinie.

NLPZ

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to środki przeciwbólowe, które zmniejszają stan zapalny i łagodzą ból. Działają one poprzez blokowanie produkcji prostaglandyn, które wysyłają sygnały bólowe do mózgu. Budują się we krwi i zwalczają stan zapalny, powodując mniejszy ból. Możesz dostać ponad-the-counter wersje tych leków i wersje na receptę. Ponadto mogą być one przyjmowane w połączeniu z innymi lekami.

Chociaż NLPZ są powszechnie stosowane przez pacjentów z bólem neuropatycznym, niektórzy lekarze twierdzą, że mają one ograniczoną skuteczność w tym stanie. Obecne wytyczne dotyczące leczenia bólu neuropatycznego nie uwzględniają NLPZ jako standardu opieki i stwierdzają, że mają one ograniczone dowody skuteczności. Jednak ostatnie badania pokazują, że stosowanie NLPZ jest tak powszechne u pacjentów z bólem neuropatycznym, jak w przypadku każdego innego leczenia. Na przykład w niedawnym badaniu przeprowadzonym w USA 39,7% pacjentów z bólem neuropatycznym zgłosiło przyjmowanie NLPZ, w porównaniu z 13,8% pacjentów z grupy kontrolnej dopasowanej wiekowo.

NLPZ nie są zalecane do długotrwałego stosowania, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Stosowanie NLPZ powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza. NLPZ są przeznaczone do krótkotrwałego i sporadycznego stosowania. Długotrwałe stosowanie NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ważne jest, aby przed przyjęciem jakiegokolwiek leku skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia i unikać jednoczesnego stosowania różnych rodzajów leków.

NLPZ są powszechnie przepisywane na stany pozapalne, takie jak gorączka, i mogą być stosowane w celu obniżenia gorączki. Prostaglandyny to rodzaj hormonu w organizmie, który stymuluje komórki nerwowe i zwiększa ich zdolność do reagowania na sygnały bólowe. Leki przeciwzapalne, takie jak NLPZ, mogą również zmniejszyć stan zapalny i ból poprzez blokowanie produkcji prostaglandyn. Jednak leki te mają również pewne niepożądane skutki uboczne.

Benzodiazepiny

Benzodiazepiny są często przepisywane w celu leczenia zaburzeń układu nerwowego. Dostępne są w postaci tabletek, kapsułek i roztworów podjęzykowych, które rozpuszczają się pod językiem. Mogą być również podawane w postaci zastrzyków. Benzodiazepiny są dostępne pod kilkoma nazwami handlowymi i są przyjmowane raz lub dwa razy dziennie. U niektórych osób pomagają one przywrócić prawidłowe wzorce snu i zmniejszyć niepokój podczas oczekiwania na lek przeciwdepresyjny.

Istnieje kilka zagrożeń związanych z benzodiazepinami. Niektóre z potencjalnych skutków ubocznych obejmują uzależnienie fizyczne i odstawienie leku. Tolerancja na wywołujące sen działanie benzodiazepin może rozwinąć się w ciągu kilku tygodni regularnego stosowania, podczas gdy działanie łagodzące lęk jest mniej prawdopodobne, że stanie się nawykowe. Wystąpienie tolerancji na jedną benzodiazepinę może prowadzić do tolerancji na inne rodzaje.

Chociaż benzodiazepiny mogą być przyjmowane w przypadku chorób nerwowych, należy pamiętać, że leki te są środkami uspokajającymi. Benzodiazepiny mają małe prawdopodobieństwo wywołania potencjalnie śmiertelnej depresji OUN. Są szeroko stosowane w zaburzeniach lękowych, atakach paniki i bezsenności. Są one jednak silnie uzależniające i mogą być nadużywane. Benzodiazepiny powinny być przyjmowane tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.

Benzodiazepiny mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym lekami na receptę i dostępnymi bez recepty. Niektórzy ludzie uzależniają się od benzodiazepin, co może prowadzić do błędnego koła uzależnienia. Jeśli podejrzewasz, że możesz brać benzodiazepiny w celu leczenia choroby nerwów, powinieneś porozmawiać z lekarzem i omówić alternatywne metody leczenia. Będzie on mógł pomóc w znalezieniu odpowiedniej alternatywy.

Gabapentyna

Skuteczność gabapentyny w leczeniu przewlekłego bólu neuropatycznego jest kwestionowana. Przeprowadzono kilka badań dotyczących jej stosowania, a ich wyniki nie były jednoznaczne. Jednak gabapentyna może pomóc pacjentom z bólem nerwowym i jest zalecana w wielu różnych schorzeniach. Ponadto, gabapentyna wykazała również obietnicę w leczeniu padaczki. Jednak potrzeba więcej badań, aby określić dokładny wpływ gabapentyny na ten stan.

Gabapentyna jest lekiem neuroleptycznym, który działa na receptory kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w celu zmniejszenia nieprawidłowej aktywności elektrycznej w mózgu. Lek przeciwdrgawkowy zmniejsza pobudliwość komórek nerwowych w mózgu, co przyczynia się do powstawania padaczki, drgawek i sygnałów bólowych. Gabapentyna naśladuje te efekty poprzez działanie na te receptory, uspokajając pobudzone komórki nerwowe.

Jednak gabapentyna nie jest pozbawiona skutków ubocznych. Może być śmiertelna, jeśli jest przyjmowana w dużych dawkach, dlatego pacjenci, u których wystąpią problemy z oddychaniem, powinni szukać pomocy medycznej na pogotowiu. Lek ten może mieć również szkodliwy wpływ na zdrowie nerek i płuc, dlatego nie powinien być stosowany przez długi czas. Ważne jest, aby poinformować lekarza, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania gabapentyny, a w przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych działań niepożądanych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Podczas przyjmowania gabapentyny należy upewnić się, że dokładnie przestrzega się zaleceń. Lekarz wyjaśni Ci czas przyjmowania leków. Na przykład, należy przyjąć tabletkę o przedłużonym uwalnianiu około godziny 17:00 każdego dnia. Dawkowanie gabapentyny na chorobę nerwów powinno być stałe przez cały dzień. Używanie go w ten sposób może pomóc Ci uzyskać najwięcej korzyści z niego. Pamiętaj jednak, że nigdy nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Leki przeciwdepresyjne

Przez lata lekarze stosowali trójcykliczne leki przeciwdepresyjne w leczeniu bólu neuropatycznego. Jednak dokładny mechanizm działania tych leków został odkryty dopiero niedawno. Były one stosowane w leczeniu różnych zaburzeń, w tym depresji, drgawek i nadmiernej sygnalizacji bólu w nerwach. Stosowanie tych leków w leczeniu bólu nerwów nie jest zalecane do długotrwałego stosowania. Jednak leki te mogą pomóc w opanowaniu objawów bólu nerwowego i złagodzić jego cierpienie.

Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TCA) hamują wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny. Inne leki przeciwdepresyjne działają na noradrenalinę, natomiast aminy trzeciorzędowe na serotoninę. Niezależnie od mechanizmu działania, leki te są często przepisywane w przypadku bólu neuropatycznego. Jednak dowody wspierające stosowanie TCAs w tej sytuacji są ograniczone.

Chociaż trójcykliczne leki przeciwdepresyjne są często przepisywane w przypadku bólu neuropatycznego, nie są to jedyne dostępne opcje. Badania niesteroidowych leków przeciwdepresyjnych w bólu neuropatycznym wykazały ich skuteczność, ale działania niepożądane z nimi związane są nadal nieudowodnione. Nie ma jednak wątpliwości, że leki przeciwdepresyjne mogą pomóc w zarządzaniu objawami chorób nerwów i bólu. Chociaż jest to ważny obszar badań, leki przeciwdepresyjne mogą nie być najlepszym wyborem dla pacjentów z neuropatią.

Korzyści ze stosowania leków przeciwdepresyjnych w przypadku chorób nerwów są liczne. W przeciwieństwie do innych leków, które mogą powodować depresję lub nasilać myśli samobójcze, leki przeciwdepresyjne mogą łagodzić ból odczuwany przez pacjentów z chorobami nerwów. Te leki przeciwdepresyjne mogą poprawić jakość życia pacjentów poprzez leczenie depresji i lęku, które są często związane z bólem neuropatycznym. Leki przeciwdepresyjne mają wiele skutków ubocznych, dlatego lekarze zalecają je pacjentom z rozpoznaniem choroby nerwów.

Związki naturalne

Istnieje kilka związków naturalnych, które okazały się pomocne w przypadku choroby nerwów. Kwas alfa-liponowy jest antyoksydantem, który może poprawić funkcjonowanie nerwów i złagodzić objawy dysfunkcji nerwów. Obniża on również poziom cukru we krwi. Kwas alfa-liponowy może być przyjmowany w postaci roztworu dożylnego, suplementów w kapsułkach lub jako suplement diety. Pokarmy o wysokiej zawartości kwasu alfa-liponowego obejmują brokuły, brukselkę, szpinak, drożdże piwne i czerwone mięso.

Chińscy zielarze opracowali związek o nazwie DHCB, który nie jest uzależniający i może łagodzić ból związany z bólem neuropatycznym. Związek ten jest pozyskiwany z rośliny Corydalis yanhusuo, która jest tradycyjnym chińskim ziołem leczniczym. Badacze z UC Irvine stwierdzili, że DHCB zmniejszał ból zapalny związany z uszkodzeniem tkanek. Ból zapalny jest wynikiem infiltracji komórek odpornościowych. Z drugiej strony, ból neuropatyczny jest spowodowany uszkodzeniem układu nerwowego.

Jeśli masz neuropatię obwodową, jesteś narażony na uszkodzenie nerwów. Stan ten wpływa na włókna nerwowe w całym ciele, które przesyłają informacje do mózgu i rdzenia kręgowego. Kiedy te nerwy są uszkodzone, mogą powodować bolesne lub nietypowe odczucia, takie jak uczucie gorąca i zimna, osłabienie mięśni i ból. Objawy neuropatii będą się różnić w zależności od rodzaju dotkniętych nerwów i stopnia uszkodzenia. Naturalne sposoby leczenia neuropatii obwodowej mogą złagodzić objawy i zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Przyjmowanie suplementów może być pomocne w łagodzeniu objawów bólu nerwów, ale należy pamiętać, że nie należy ich nadużywać. Powinny być przyjmowane jako dodatkowa ulga, a nie lekarstwo. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli doświadczasz stałego bólu nerwów. Lekarz specjalizujący się w leczeniu bólu nerwów jest często określany jako neurolog lub specjalista od leczenia bólu. Twój lekarz będzie mógł powiedzieć ci więcej o odpowiednich dla ciebie suplementach.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *