Jakie witaminy można przyjmować w celu regeneracji mózgu?

Jakie witaminy można przyjmować w celu regeneracji mózgu?

Istnieje wiele suplementów, które twierdzą, że wspierają zdrowie mózgu. Witamina B12 pomaga w naprawie nerwów. Cynk pomaga zmniejszyć stres oksydacyjny, a flawonoidy z kakao są dobre dla pamięci. Ale które witaminy mogą być przyjmowane w celu regeneracji mózgu? A które nie są? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Ten artykuł zapozna Cię z kilkoma najważniejszymi witaminami i suplementami dla zdrowia mózgu. Odkryj również, co możesz jeść, aby poprawić zdrowie swojego mózgu.

Witamina B12 sprzyja naprawie nerwów

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zwiększyć przepływ krwi w mózgu, musisz zacząć od zwiększenia ilości witaminy B12 w swojej diecie. Niedobór witaminy B12 powoduje neuropatię obwodową, chorobę, w której nerwy obwodowe ulegają uszkodzeniu i mogą powodować szereg nieprzyjemnych objawów. Objawy te obejmują mrowienie, drętwienie i przewlekły ból. W cięższych przypadkach może dojść nawet do nieodwracalnego paraliżu. Ponadto, niedobór może wpływać na nerwy wzrokowe, które są odpowiedzialne za Twoją wizję. Dlatego powinieneś zapewnić sobie wystarczającą ilość witaminy B12 dla prawidłowego rozwoju mózgu, a także dla jego utrzymania przez całe życie.

W innym badaniu wykazano, że podawanie witaminy B12 pod kontrolą ultradźwięków o wysokiej rozdzielczości poprawiło regenerację nerwów w modelu zwoju kulszowego po urazie rdzenia kręgowego u szczurów. Ponadto witamina B12 zwiększała aktywność Erk1/2 i Akt. Witamina B12 poprawia również dostępność noradrenaliny i serotoniny (5-HT) – dwóch ważnych neuroprzekaźników, które zapewniają działanie przeciwbólowe w mózgu. Ponadto warto zauważyć, że witamina B12 poprawia regenerację nerwów u pacjentów z tym schorzeniem, ponieważ 44% starszych diabetyków ma to zaburzenie.

Centralna rola witaminy B12 w układzie nerwowym nie jest całkowicie zrozumiała, ale odgrywa ona ważną rolę w produkcji osłonek mielinowych, warstw ochronnych, które pokrywają nerwy. Zapewniają one sprawne przemieszczanie się sygnałów nerwowych. Witamina B12 pomaga również w produkcji neuroprzekaźników, które są cząsteczkami przenoszącymi wiadomości z jednej komórki nerwowej do drugiej. Dzięki nim mózg komunikuje się z komórkami nerwowymi, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze leczenie.

Witamina E zmniejsza stres oksydacyjny

Oprócz potencjalnych korzyści w regeneracji mózgu, witamina E może również zmniejszać uszkodzenia oksydacyjne. Czyni to poprzez przekształcanie tlenku azotu (NO) w jego ester azotynowy, który jest mniej toksyczny dla neuronów. Co więcej, witamina E w diecie zmniejsza dostępność O2 w tkance mózgowej, ograniczając powstawanie stresu oksydacyjnego. Jest to dobra wiadomość dla osób cierpiących na AD, schorzenie, które często charakteryzuje się spadkiem zdolności poznawczych.

Według najnowszego przeglądu, witamina E ma działanie antyoksydacyjne na wiele narządów, w tym na mózg. Ponadto stres oksydacyjny powoduje uszkodzenia nerek i nerwów obwodowych. Podczas gdy badania na zwierzętach wykazały, że suplementacja witaminą E zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne w cukrzycy, badania na ludziach pozostały jak dotąd niejednoznaczne. Wyniki badania przeprowadzonego na mężczyznach palaczach, którzy przyjmowali syntetyczny a-tokoferol, nie wskazywały jednak na korzystny wpływ na ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 po 19 latach.

W innych najnowszych badaniach stwierdzono również, że witamina E zmniejsza stres oksydacyjny w celu naprawy mózgu. W badaniu na szczurach wykazano, że doustna suplementacja palmowej witaminy E znacząco zmniejszyła deficyty neurologiczne po urazie rdzenia kręgowego. To dodatkowo sugeruje, że witamina E może być ważnym suplementem diety dla regeneracji mózgu. Podczas gdy to pozostaje do ustalenia, korzyści z antyoksydantów są jasne. Wykazano, że witamina E chroni tkanki nerwowe i komórki glejowe przed stresem oksydacyjnym.

Cynk zmniejsza stan zapalny w mózgu

Naukowcy odkryli, że cynk zmniejsza stan zapalny w mózgu poprzez blokowanie procesu zwanego ścieżką NF-kB. Szlak NF-kB jest aktywowany, gdy układ odpornościowy rozpoznaje określony patogen. Cynk hamuje ten szlak poprzez wiązanie się ze specyficznymi miejscami wiążącymi na białku IKKB. Proces ten zapobiega nadmiernemu zapaleniu, które może być szkodliwe dla organizmu i komórek. Aby ustalić, czy cynk zmniejsza stan zapalny, naukowcy najpierw badali myszy z niedoborem cynku.

Badania wykazały, że cynk zwiększa skuteczność niektórych rodzajów leków przeciwdepresyjnych, w tym SSRI. Natomiast u osób z wysokim poziomem cynku może wystąpić zmniejszone ryzyko rozwoju depresji. Co więcej, cynk może również skrócić czas trwania choroby. Naukowcy stwierdzili, że suplementy cynku poprawiają funkcje poznawcze u dzieci z niskim poziomem tego minerału. Korzyści te są bardziej widoczne u dzieci z niskim poziomem cynku.

Inne badanie wykazało, że cynk zapobiega również stanom zapalnym w mózgu. Cynk hamuje aktywność pewnych enzymów, które promują stan zapalny. Enzym ten nosi nazwę dysmutazy ponadtlenkowej (SOD). Działa on jako antyoksydant specyficzny dla miejsca komórkowego, który zmniejsza skutki stresu oksydacyjnego. Jego działanie można zaobserwować w różnych tkankach i narządach, w tym w nerkach i siatkówce. Cynk może zapobiegać uszkodzeniom po niedokrwieniu poprzez zmniejszenie skutków stresu oksydacyjnego.

Flawonoidy z kakao są dobre dla pamięci

Głównym źródłem flawonoidów jest kakao, a związki te mają właściwości neuroprotekcyjne i regeneracyjne. Flawonoidy promują neurogenezę i chronią wrażliwe neurony, działają jako antyoksydanty i czynniki przeciwzapalne. Wiadomo również, że promują przepływ krwi do mózgu, poprawiając jego angiogenezę. Ale jak flawonoidy pomagają w pamięci i regeneracji mózgu? Istnieją dwa podstawowe wyjaśnienia związku między flawonoidami a poznaniem.

Przeciwutleniacze znajdujące się w kakao są ważne dla zdrowia mózgu. Stres oksydacyjny jest jedną z głównych przyczyn związanego z wiekiem spadku zdolności poznawczych i wielu chorób mózgu. Niektóre badania wykazały jednak, że flawonoidy zawarte w kakao mogą pobudzać wzrost neuronów poprzez stymulację przepływu krwi w mózgu. Te odkrycia nie zostały jeszcze przetestowane u ludzi, ale flawonoidy z kakao mogą pomóc w zapobieganiu pogorszeniu się stanu psychicznego u osób starszych. Jeśli więc szukasz całkowicie naturalnego sposobu na utrzymanie zapominalstwa na dystans, spróbuj trochę kakao.

W kilku badaniach stwierdzono, że flawonoidy z kakao mogą poprawić wydajność poznawczą, szczególnie w zadaniach związanych z przestrzenną pamięcią roboczą. Jedno z badań, przeprowadzone na szczurach, wykazało, że flawanole kakaowe skróciły czas potrzebny szczurom do wykrycia kierunku ruchu. Naukowcy spekulują, że te odkrycia mogą wskazywać na mechanizmy, które wpływają na zdrowie mózgu w szerszym zakresie. Dodatkowo spekulują, że flawonoidy kakaowe zwiększają motywację, uwagę i dopływ krwi do siatkówki.

Ryby są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3

Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w promowaniu regeneracji mózgu na wiele sposobów, w tym poprawy pamięci i ochrony przed uszkodzeniami związanymi z wiekiem. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w rybach mogą również odgrywać rolę w zdrowym rozwoju oczu. Ponieważ większość wzrostu mózgu następuje do szóstego roku życia, kwasy tłuszczowe omega-3 są szczególnie ważne dla rozwoju wzroku małych dzieci. Spożywanie ryb zostało również powiązane z poprawą zdolności poznawczych i snu u dzieci.

Badania wykazały również, że olej rybny, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, może poprawić funkcje poznawcze u starszych osób z chorobą serca. Choroba wieńcowa to stan, w którym płytka nazębna gromadzi się w tętnicach, upośledzając prawidłowy przepływ krwi. Osoby z chorobą wieńcową są w znacznie większym stopniu narażone na pogorszenie funkcji poznawczych, a kwasy omega-3 mogą pomóc w leczeniu uszkodzonego mózgu.

EPA i DHA są zarówno ważne dla mózgu. Oprócz wspierania regeneracji mózgu, te kwasy tłuszczowe mogą również zmniejszyć stan zapalny, który jest główną przyczyną depresji. Wykazano, że kwasy omega-3 zmniejszają przewlekły stan zapalny, który jest związany z wieloma zaburzeniami psychicznymi i starzeniem się. Chociaż suplementy diety tych kwasów nie mogą odwrócić procesu starzenia, powinny pomóc w zapobieganiu związanej z wiekiem degeneracji mózgu.

Witamina D

Rola witaminy D w rozwoju komórek neuronalnych jest niejasna, ale jest ona dobrze znana ze swojej aktywności antyproliferacyjnej w immortalizowanych embrionalnych komórkach hipokampa. W tym badaniu kalcytriol, aktywna forma witaminy D, był dodawany przez 3 dni do neuronalnych komórek progenitorowych hodowanych z embrionów myszy E14,5 WT. Proliferacja komórek była oceniana poprzez porównanie pozytywności Ki-67 pomiędzy dołkami leczonymi i nieleczonymi.

We wczesnych stadiach AD u myszy suplementowanych witaminą D nastąpiła znaczna poprawa pamięci roboczej, choć nie wiązała się ona ze zmniejszeniem obciążenia amyloidem-beta lub astrogliozy. W przeciwieństwie do tego, myszy z niskim poziomem witaminy D wykazały wzrost blaszek amyloidowych w korze i hipokampie. Różnica ta nie występowała u myszy w zaawansowanym stadium AD.

W badaniu tym stwierdzono również, że aktywny metabolit witaminy D3 odgrywa istotną rolę w proliferacji i zdrowiu neuronów. Powoduje również upregulowanie enzymów antyoksydacyjnych i zmniejsza poziom GSH w tkance neuronalnej, pomagając im oprzeć się stresowi oksydacyjnemu i zapobiegać chorobom mózgu. Jednak to badanie zostało przeprowadzone na żeńskiej kohorcie i potrzebne są dalsze eksperymenty, aby zbadać tę różnicę w płci. Wyniki sugerują, że połączenie witaminy D3 i wapnia może okazać się korzystne dla regeneracji mózgu.

Badania sugerują również, że witamina D ma związek z depresją. Ostatnie badanie opublikowane w Nature wykazało, że suplementacja witaminy D3 u szczurów zapobiegała degeneracji mózgu u myszy. Ponadto dieta ta zapobiegała spadkowi zdolności poznawczych. Kolejne badanie przeprowadzone przez Berridge’a wykazało, że witamina D była związana ze zmianami w ekspresji genów i transmisji synaptycznej w regionie CA+2, który napędza depresję. Dlatego witamina D jest ważnym czynnikiem w neurorozwoju.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *