Suplementy diety dla kręgosłupa

Jeśli masz problemy ze zdrowiem kręgosłupa, możesz rozważyć przyjmowanie suplementów diety. Najlepsze są te, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 lub Bromelainę. Inne dobre opcje to diabelski pazur i olej rybny. Zapytaj swojego lekarza o najlepszy suplement dla Twojej konkretnej sytuacji. Odpowiednia ilość zależy od Twojego wieku, stanu zdrowia i innych czynników. Witamina D jest ważna dla zdrowych kości, stawów i mięśni.

Bromelaina

Choć może trudno w to uwierzyć, istnieją pewne korzyści z suplementów diety z bromelainą dla kręgosłupa. Ten naturalny środek przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i przeciwbólowy był również stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Wykazano, że bromelaina pomaga w gojeniu się ran oraz zmniejsza ból i obrzęk spowodowany zabiegami chirurgicznymi. Może być użyteczną bronią w wojnie z rakiem. Badania wykazały, że bromelaina była bardziej skuteczna niż lek chemiczny 5-fluorouracil, który jest stosowany od ponad 40 lat.

Chociaż bromelaina jest bezpieczna w przyjmowaniu, może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Najlepiej jest omówić wszelkie potencjalne interakcje z dostawcą opieki zdrowotnej przed rozpoczęciem suplementu bromelainy. Jednak osoby, które są na lekach rozrzedzających krew powinny być szczególnie ostrożne. Bromelaina może zwiększyć ich ryzyko krwawienia. Niektórzy ludzie są uczuleni na bromelainę, która może powodować objawy żołądkowo-jelitowe, łzawienie oczu i przekrwienie nosa.

Enzym bromelaina jest ekstrahowany z łodyg i rdzeni ananasa. Bromelaina jest pozyskiwana z owoców ananasa i jest dostępna jako suplement diety. Enzym jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, ponieważ niszczy komórki rakowe bez szkody dla zdrowych komórek. Może również pomóc osobom z wirusem HIV. Podczas gdy bromelaina jest pozyskiwana z ananasa, inne owoce zawierające bromelainę mają podobne enzymy, takie jak papaja, kiwi i figi. Dobry suplement diety będzie łączył różne formy tych enzymów.

W ograniczonej liczbie badań badano zastosowanie bromeliny w przewlekłym zapaleniu zatok. Choć nie leczy ona samej przyczyny zapalenia zatok, jest skuteczna w zmniejszaniu stanu zapalnego wywołanego przez astmę i alergie. Pomaga również na ból związany z operacją zębów mądrości. A wstępne badania wskazują, że może poprawić ogólną jakość życia u osób z zapaleniem zatok i poprawia ich wyniki zdrowotne. Podczas badań nie odnotowano żadnych poważnych skutków ubocznych.

Diabelski pazur

Suplement diety z diabelskim pazurem może pomóc w bólu pleców poprzez zmniejszenie poziomu cytokin, białek, które promują stan zapalny. Aktywnym składnikiem jest harpagoside, który pochodzi z korzenia rośliny. Chociaż istnieje niewiele badań na ludziach dotyczących tego zioła, badania na zwierzętach sugerują, że może być ono stosowane jako bezpieczna alternatywa dla różnych leków. Roślina ta może również pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie, łagodząc objawy choroby zwyrodnieniowej stawów. Aktywny składnik tego suplementu, harpagoside, ma właściwości przeciwzapalne i może być równie skuteczny jak wolno działający lek o nazwie diacerhein.

Istnieje wiele sposobów spożywania diabelskiego pazura, w tym herbaty, herbaty ziołowe i kapsułki. Wiele z tych produktów zawiera 300 mg diabelskiego pazura. Inni stosują suszony korzeń w herbatach, maściach tematycznych i wyciągach płynnych. Suszony korzeń jest również używany do zrobienia diabelskiego pazura herbata ziołowa, która może być spożywana jako płyn lub jako kapsułka. Chociaż diabelski pazur nie został dokładnie przebadany, jest ogólnie bezpieczny w dawkach do 2 610 mg dziennie.

Jedno badanie wykazało, że diabelski pazur zmniejszył ból u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. To naturalne zioło jest stosowane jako naturalne leczenie bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów i wykazano, że było bardziej skuteczne niż placebo w łagodzeniu bólu i objawów. Składnik diacereina jest stosowany w leczeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów od ponad 40 lat. W tym badaniu poprawiła ona ból u osób z umiarkowaną do ciężkiej chorobą zwyrodnieniową stawów.

Należy pamiętać, że diabelski pazur może zakłócać działanie leków, które mogą wpływać na rytm serca. Dlatego nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dodatkowo diabelski pazur może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym z lekami przeciwzapalnymi i blokerami kanałów wapniowych. Również diabelski pazur ma potencjał do zwiększenia kwasu żołądkowego, co może zakłócić jego działanie terapeutyczne. Niektóre badania sugerują, że może on zmniejszać skuteczność inhibitorów pompy protonowej, takich jak Nexium i Prilosec.

Olej rybny

Badania wykazały, że przyjmowanie oleju rybnego może znacznie zmniejszyć ból i stan zapalny, co jest kluczową korzyścią dla pacjentów z bólem pleców lub szyi. Jednak wyniki te nie oznaczają, że olej rybny jest skutecznym zamiennikiem dla NLPZ, które mają znane działania niepożądane. Obecnie istnieje kilka badań badających korzyści płynące z suplementów diety z olejem rybnym na różne schorzenia. W tym konkretnym badaniu przeanalizowano wpływ suplementacji olejem rybnym na próbie 250 pacjentów z nieoperacyjnym bólem pleców i szyi. Stwierdzono, że ponad połowa pacjentów, którzy przyjmowali suplementy diety z olejem rybnym, doświadczyła poprawy w zakresie bólu, a prawie osiemdziesiąt procent pacjentów, którzy przyjmowali olej rybny, kontynuowało jego przyjmowanie po zakończeniu badania.

Badania pokazują, że spożywanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe omega-3, kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kurkuminę może znacząco zmniejszyć skutki mielopatii rdzenia kręgowego. Wyniki te są dodatkowo wspierane przez badania na zwierzętach, które sugerują, że korzyści z suplementów diety z olejem rybnym mogą być większe niż to, co można osiągnąć dzięki diecie bogatej w olej rybny. Ponadto badania sugerują również, że suplementy oleju rybnego mogą zwiększać elastyczność tętnic, umożliwiając szybszy przepływ krwi przez rdzeń kręgowy.

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w oleju rybnym mogą zmniejszyć stan zapalny. Mogą również zmniejszyć ból i obrzęk spowodowany zapaleniem stawów. Ponieważ tłumią układ odpornościowy, suplementy diety z olejem rybnym mogą być korzystne dla osób z niektórymi schorzeniami, takimi jak zapalenie stawów i wysoki poziom trójglicerydów. Ale, uwaga!!! Dawkowanie suplementów oleju rybnego nigdy nie powinno przekraczać zalecanego dziennego spożycia dla kobiet w ciąży. Nie powinny go przyjmować osoby mające problemy z ciśnieniem krwi lub uczulone na owoce morza.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kilka badań wykazało, że kwasy tłuszczowe omega-3 (n-3 FA) mogą pomóc w zmniejszeniu procesów zapalnych związanych ze zwyrodnieniem lędźwiowego krążka międzykręgowego (IVD). Korzyści ze stosowania kwasów tłuszczowych n-3 odnotowano w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób układu mięśniowo-szkieletowego, w tym choroby zwyrodnieniowej stawów i bólu pleców. W niniejszym artykule przedstawiony zostanie przegląd aktualnych dowodów na stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3 jako suplementów diety dla kręgosłupa.

Istnieje kilka rodzajów suplementów dostępnych dla osób cierpiących na różne schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Decyzja, który z nich przyjmować, może być myląca, ponieważ różne schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego będą wymagały różnych ilości składników odżywczych. Dodatkowo, formy suplementów będą miały wpływ na ich skuteczność. Sproszkowane składniki odżywcze w kapsułkach i płynach są lepiej wchłaniane przez organizm niż te w tabletkach. Jednak tabletki nie ulegają rozpadowi w przewodzie pokarmowym i mogą nie być tak skuteczne.

Badania wykazały, że przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 może poprawić wytrzymałość kości i zwiększyć poziom wapnia. Jednak nie wszystkie badania były pozytywne. W rzeczywistości niektóre wykazały, że osoby z niskim poziomem niezbędnych kwasów tłuszczowych mają wyższe ryzyko utraty kości. EPA, rodzaj kwasu tłuszczowego omega-3, znajduje się w orzechach włoskich i niektórych olejach roślinnych. GLA to kwas tłuszczowy omega-6, który również znajduje się w organizmie.

Naukowcy z UCLA odkryli, że dieta bogata w kurkuminę i DHA zachowuje zdolność chodzenia u zranionych szczurów. Suplementy wpływają na mózg, jak twierdzą badacze. Po trzech tygodniach leczenia szczury zostały ocenione pod kątem zdolności do chodzenia. W porównaniu z grupą, która nie otrzymywała suplementów, szczury karmione DHA i kurkuminą były w stanie lepiej chodzić sześć tygodni później.

Witamina D

Jedno z badań opublikowanych w Global Spine Journal sugeruje, że suplementacja witaminą D może zmniejszyć ból związany z przepukliną dysku w odcinku szyjnym. Niedobór witaminy D jest związany z większym ryzykiem wystąpienia bólu pleców, zwyrodnienia dysku i przepukliny. Uważa się, że witamina D pomaga zmniejszyć ilość zapalnych substancji chemicznych w zewnętrznej części dysku, które są odpowiedzialne za niszczenie tkanek i erozję chrząstki. Odkrycia te mają znaczenie dla osób cierpiących na ból dolnej części pleców i inne dolegliwości wynikające ze zwyrodnienia dysku.

Naukowcy stwierdzili również, że przyjmowanie witaminy D może pomóc w zapobieganiu depresji i zmęczeniu po urazie rdzenia kręgowego. Autorzy badania stwierdzili, że wyższy poziom witaminy D był związany z mniejszym bólem, zmniejszonym zmęczeniem i zmniejszonym ryzykiem depresji. Badanie to jest jednym z niewielu, które wykazało, że suplementy witaminy D mogą poprawić wyniki po urazie rdzenia kręgowego. Badanie zostało przeprowadzone na małej grupie pacjentów z urazem rdzenia kręgowego. Nie powinno być jednak stosowane jako substytut leczenia medycznego.

W tym samym badaniu Bauman WA i współpracownicy badali stosowanie analogu witaminy D u pacjentów z przewlekłym urazem rdzenia kręgowego. Autorzy stwierdzili, że suplementacja witaminą D zwiększała gęstość mineralną kości u poszkodowanych pacjentów i miała tendencję do zapobiegania resorpcji kości. Wyniki nie są jednak rozstrzygające, dlatego potrzeba więcej badań, aby określić najlepszą opcję leczenia dla pacjentów z niskim poziomem witaminy D. Niedobory witaminy D w kręgosłupie powinny być niezwłocznie leczone.

Ponadto suplementy witaminy D są skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka urazu rdzenia kręgowego. Wielu pacjentów po urazie rdzenia kręgowego ma niedobór witaminy D i doświadcza wczesnego początku osteoporozy. Osoby te mogą również doświadczać choroby kardiometabolicznej i upośledzenia funkcji płuc. Jednak suplementacja witaminą D nie była badana pod kątem innych wyników. Najlepiej jest więc całkowicie unikać jej niedoboru. Witamina ta może pomóc pacjentom wrócić do zdrowia i uniknąć innych powikłań urazu rdzenia kręgowego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *