Jaki jest wpływ witaminy D na skórę?

Jaki jest wpływ witaminy D na skórę?

Być może już wiesz, że witamina D reguluje ekspresję katelicydyny, która jest odpowiedzialna za zapobieganie rakowi skóry wywołanemu przez UVB. Ale co z rolą witaminy D w utrzymaniu poziomu wapnia i fosforanów we krwi? I jak wpływa na skórę? Dowiedz się w tym artykule!!! i wiele więcej! Oto kilka dodatkowych faktów na temat witaminy D i jej roli w zdrowiu skóry. Oprócz roli w utrzymaniu poziomu wapnia i fosforanów we krwi, witamina D jest również zaangażowana w regulację ekspresji katelicydyny.

Witamina D pomaga utrzymać poziom wapnia i fosforanów we krwi

Istnieją dwa główne sposoby pozyskiwania witaminy D. Jednym ze sposobów jest ekspozycja na słońce. Organizm przekształca światło ultrafioletowe B (UVB) w skórny 7-dehydrocholesterol, który jest przekształcany w rozszczepiony sterol zwany prewitaminą D3. Drugi sposób to suplementacja witaminą D. Większość roślin i zwierząt wytwarza witaminę D w procesie fotosyntezy. We krwi witamina ta występuje w postaci 25(OH)D.

Przedawkowanie witaminy D może spowodować hiperkalcemię. Nieumyślne przyjmowanie lub duże dawki witaminy D mogą zwiększać poziom wapnia. Niemniej jednak te wysokie dawki mają niewielki wpływ na stężenie wapnia we krwi. Około 1250 mg witaminy D na dobę jest uważane za wysokie spożycie. Jednak wpływ na stężenie wapnia w surowicy nie jest dobrze poznany ze względu na krótkotrwały okres badań.

Oprócz spożywania pokarmów bogatych w witaminę D, w utrzymaniu poziomu wapnia i fosforanów we krwi pomocne są również suplementy diety. Jeżeli już jesteśmy w przy fosforanach warto dowiedzieć się czym są difosforany E450 z tego artykułu: https://magazynspozywczy.pl/e450. Żółtko jajka i tłuste ryby zawierają witaminę D. Komercyjnie fortyfikowane mleko krowie jest głównym dietetycznym źródłem witaminy D w Stanach Zjednoczonych. Jeden 8-uncjowy kubek wzbogaconego mleka krowiego zawiera 100 międzynarodowych jednostek witaminy D. Aby oszacować swoje spożycie witaminy D, pomnóż liczbę kubków mleka przez 100. Wiele zbóż jest również wzbogaconych w witaminę D.

Ilość światła słonecznego, którą dana osoba otrzymuje każdego dnia, odgrywa ważną rolę w stężeniu witaminy D. Osoby starsze nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy D, aby osiągnąć poziomy referencyjne. Badanie przeprowadzone w domach opieki wykazało, że tylko osiem procent tych kobiet w miesiącach zimowych utrzymywało stężenie 25(OH)D w surowicy powyżej trzydziestu nmol/L (12 ng/ml). To samo badanie wykazało, że kobiety żyjące na wolności miały dzienne spożycie witaminy D na poziomie 3,4 mg (135 IU).

Otrzymywanie odpowiednich ilości witaminy D jest kluczowe dla zdolności organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Niski poziom witaminy D jest związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju uczuleń alergicznych. Dzieci mieszkające w pobliżu równika rzadziej zapadają na alergię na orzeszki ziemne i rzadziej są hospitalizowane w celu leczenia alergii. U kobiet w ciąży niedobór witaminy D został powiązany ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego.

Reguluje ekspresję katelicydyny

Witamina D działa indukcyjnie na produkcję katelicydyny przez skórę. Stosowana miejscowo zwiększa ekspresję hCAP18 i LL-37. Katelicydyna reguluje gojenie się ran poprzez zwiększenie produkcji przez keratynocyty IL-17 i IL-22. Ponadto uważa się, że witamina D promuje gojenie ran poprzez aktywację sygnalizacji PPAR-g.

Ludzka defensyna (hBD-2) i katelicydyna (hBd-2) są głównymi peptydami w skórze. Wcześniejsze badania sugerowały, że te AMP biorą udział w patogenezie zapalnych chorób skóry, takich jak łuszczyca. Jednak katelicydyna indukowana witaminą D pogarsza stan zapalny związany z tą chorobą. Chociaż witamina D jest skuteczna w leczeniu łuszczycy, jej molekularny wpływ na AMPs pozostaje nieznany.

Oprócz regulacji ekspresji katelicydyny, witamina D hamuje również wydzielanie cytokin prozapalnych. To z kolei reguluje produkcję cytokin zapalnych. Kilka chorób skóry leczy się analogami witaminy D. Na przykład miejscowe stosowanie witaminy D pomaga indukować rozwój komórek Treg. Jest to ważne, ponieważ pomaga chronić skórę przed różnymi chorobami.

Przeciwzapalne i antyangiogenne właściwości witaminy D zostały udowodnione w modelach zwierzęcych. Wykazano również, że hamuje ona rozwój łuszczycy. Witamina D moduluje te odpowiedzi immunologiczne i hamuje nadmierną produkcję cytokin. Przeciwzapalne działanie witaminy D jest w dużej mierze odpowiedzialne za zapobieganie stanom zapalnym skóry. Jak więc witamina D wpływa na łuszczycę?

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *