Objawy niedoboru witaminy K w organizmie

Objawy niedoboru witaminy K w organizmie

W tym artykule omówimy niektóre z objawów niedoboru witaminy K: Siniaki, osłabione kości, krzepnięcie krwi i problemy z sercem. Możesz również przyjmować suplementy witaminy K przepisane przez lekarza, jeśli uważasz, że Twojemu organizmowi brakuje wystarczającej ilości witaminy K. Suplementy te są dostępne online lub w większości sklepów ze zdrową żywnością. Są one bardzo łatwe do podjęcia i zapewniają niezbędne składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm.

Siniaki

Jeśli masz wysokie ryzyko wystąpienia siniaków, prawdopodobnie masz niedobór witaminy K w organizmie. Siniaki są powszechnym objawem niedostatecznego zaopatrzenia organizmu, ale są też sygnałem ostrzegawczym poważniejszego problemu zdrowotnego. Siniaki lub nadmierne krwawienie mogą zagrażać życiu, jeśli nie zostaną szybko wyleczone.

Objawy niskiego poziomu witaminy K obejmują ekstremalne krwawienie z dziąseł, nosa i innych części ciała. Mogą również wystąpić obfite miesiączki, którym często towarzyszy ból. Jest to znane jako menorrhagia i dotyczy jednej piątej kobiet w wieku reprodukcyjnym. Podobnie, niedobór witaminy K może powodować PMS.

Niedobór witaminy K w organizmie może prowadzić do nadmiernego krwawienia i może wpływać na zdolność osoby do gojenia się po urazach. Oprócz krwawienia, witamina K jest ważna dla regulacji wchłaniania wapnia, co ma bezpośredni wpływ na serce i kości. Witamina K uruchamia również proces krzepnięcia w organizmie poprzez przekształcanie czynników krzepnięcia w aktywne formy. Bez niej te czynniki krzepnięcia nie będą w stanie prawidłowo wykonywać swoich zadań, co prowadzi do nadmiernego krwawienia i zwiększonego ryzyka złamań.

Objawy niedoboru witaminy K mogą ujawnić się u dzieci już w szóstym miesiącu życia. U niemowląt z przewlekłymi problemami z wątrobą i układem pokarmowym, takimi jak celiakia, lub dzieci z ciężką biegunką, niedobór witaminy K może być objawem. W takich przypadkach właściwe leczenie będzie zależało od nasilenia i przyczyny krwawienia. Gdy jednak jest ono ciężkie, lekarz może rozważyć podanie suplementu witaminy K.

Krzepnięcie krwi

Niektóre z objawów ostrzegawczych niedoboru witaminy K to krwawienia z nosa, nadmierne krwawienia i obfite miesiączki. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, lekarz może zasugerować przyjmowanie suplementu witaminy K. Czas krzepnięcia krwi jest mierzony przez test zwany czasem protrombinowym. Normalnie krew potrzebuje od 11 do 13,5 sekundy, aby zakrzepnąć. Jeśli trwa to dłużej niż 11 sekund, możesz mieć niedobór witaminy K.

Innym objawem niedoboru witaminy K w organizmie człowieka jest krwawienie z nosa i dziąseł. U kobiet jest to znane jako menorrhagia. Krwawienie menstruacyjne może być ciężkie lub bezbolesne. Jedna piąta kobiet w wieku reprodukcyjnym doświadcza menorrhagii. Niedobór witaminy K może również prowadzić do zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), czyli silnego bólu i krwawienia podczas cyklu miesiączkowego.

Podczas gdy niedobór witaminy K jest rzadki u dorosłych, częściej występuje u niemowląt. Mleko matki i łożysko przenoszą niskie poziomy witaminy K do dziecka. Noworodki nie potrafią samodzielnie wytwarzać witaminy K, dlatego większość noworodków otrzymuje suplement witaminy K wkrótce po urodzeniu. Niedobór witaminy K u dorosłych jest rzadki, ale może wystąpić z powodu niedożywienia, niektórych leków na receptę i stanów, które upośledzają wchłanianie.

Objawy niedoboru witaminy K w organizmie człowieka mogą być bardziej subtelne i mogą być bardziej niebezpieczne, jeśli nie zostaną wykryte we wczesnym stadium. Podczas gdy większość ludzi nie doświadcza objawów VKDB, krwawienie wewnętrzne może prowadzić do drgawek, transfuzji krwi, a nawet operacji. Niektóre z objawów niedoboru witaminy K w organizmie mogą być błędnie interpretowane jako inne warunki zdrowotne, a suplementacja witaminą K może zapobiec wystąpieniu VKDB i doprowadzić do innych powikłań.

Do głównych objawów niedoboru witaminy K należy nadmierne krwawienie, zwłaszcza ze skóry lub nosa, a także z jelit. Mogą wystąpić wymioty, a nawet krwawienie zagrażające życiu. Jeśli nie masz wystarczającej ilości witaminy K, twoje jelita i wątroba mogą nie funkcjonować prawidłowo i mogą stać się słabe. Oprócz nadmiernego krwawienia, niedobór witaminy K może powodować, że łatwo się siniaczysz i cierpisz na zaburzoną krzepliwość.

Problemy z sercem

Wykorzystanie witaminy K przez organizm jest niezbędne dla wielu procesów, w tym regulacji krwawienia, zdrowia kości i wchłaniania wapnia. Witamina ta wyzwala krzepnięcie krwi poprzez przekształcanie czynników krzepnięcia w aktywne formy. Bez wystarczającej ilości witaminy K, proces krzepnięcia krwi nie może zachodzić prawidłowo, co skutkuje nadmiernym krwawieniem. Problemy z sercem są częstym skutkiem niedoboru witaminy K, podobnie jak zaburzenia krzepnięcia krwi.

Niedobór witaminy K może wystąpić nawet u 31 procent populacji ogólnej. Aby zapobiec jej niedoborom, należy upewnić się, że nasza dieta zawiera dużo pokarmów bogatych w witaminę K. Niektóre pokarmy bogate w witaminę K to zielone warzywa liściaste, brokuły, kalafior, szpinak, edamame, dynia i sok z granatu. Pokarmy bogate w witaminę K obejmują również sardynki, żółtka jaj i wątrobę. Sfermentowana soja może również zawierać wystarczające ilości witaminy K.

Niedobór witaminy K u dorosłych jest rzadki, ale może wystąpić, jeśli przyjmujesz leki, które hamują rozkład witaminy K w organizmie. Niedobór witaminy K u dorosłych może być również wynikiem problemów z wchłanianiem. U niemowląt witamina K nie przekracza łożyska i mleka matki. Dlatego u niemowląt może wystąpić krwawienie z powodu braku witaminy K. Suplementacja może zapobiec krwawieniu u niemowląt.

Ostatnie badanie sugerowało, że niskie poziomy witaminy K mogą powodować zwiększone ryzyko choroby wieńcowej i śmiertelności z wszystkich przyczyn. Obserwacje te wymagają jednak dalszego potwierdzenia i zbadania w celu ustalenia, czy niedobór witaminy K ma odrębny wpływ na podtypy ASCVD. Chociaż witamina K jest niezbędna dla zdrowych kości, jej niedobór może prowadzić do zwapnienia naczyń krwionośnych.

Podczas gdy witamina K jest kluczowym składnikiem odżywczym dla zdrowia kości, jest ona również niezbędna dla krzepnięcia i gojenia się ran. Jest ważna dla krzepnięcia, ponieważ jest wymagana do produkcji białek potrzebnych w procesie krzepnięcia. Niedobór tej witaminy może powodować nadmierne krwawienie. Objawy niedoboru witaminy K w organizmie to nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i niewydolność nerek.

Krwawienie

Gdy w organizmie brakuje witaminy K, jednym z najczęstszych objawów jest krwawienie. Może się to zdarzyć w dowolnym miejscu ciała, w tym w nosie, ustach, jelitach i na skórze. Możliwe jest również krwawienie, które występuje bez ostrzeżenia, np. z rany. Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą również doświadczyć ekstremalnego krwawienia podczas miesiączki. W skrajnych przypadkach, krwawienie może stać się zagrożeniem dla życia i wymaga leczenia w nagłych wypadkach. Dodatkowo, krwawienie jest częste podczas ciąży i może prowadzić do przedwczesnego porodu.

Niemowlęta są w grupie wysokiego ryzyka niedoboru witaminy K, dopóki nie zaczną spożywać regularnych pokarmów. Witamina K często nie jest dobrze transportowana przez łożysko, dlatego trudno jest podać niemowlęciu jej wystarczającą ilość. Niemowlę jest bardziej podatne na krwawienie z VKDB niż osoba dorosła, ponieważ ma mniejsze stężenie witaminy K w momencie urodzenia, a w jelitach ma mniej bakterii produkujących witaminę K.

Chociaż niedobór witaminy K u dorosłych jest rzadki, może wystąpić u osób przyjmujących niektóre leki hamujące metabolizm witaminy K lub u osób z niektórymi zaburzeniami wchłaniania. Najlepszym sposobem zapobiegania wystąpieniu tego stanu jest dostarczanie sobie zalecanej ilości witaminy K dziennie, a najlepiej więcej. W ten sposób można uniknąć ryzyka krwawienia i innych powikłań. Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, staraj się codziennie dostarczać sobie taką samą ilość witaminy K.

Osoby, które mają niedobór witaminy K, powinny uzupełnić swoją dietę o wysokiej jakości żywność zawierającą witaminę K. Surowy ser, jogurt i zielone warzywa liściaste są dobrymi źródłami tej witaminy. Suplementy są również dostępne u lekarza. Jeśli doświadczasz niedoboru witaminy K, lekarz przepisze Ci suplement witaminy K.

Objawy VKDB różnią się nasileniem, przy czym można wyróżnić objawy o wczesnym, klasycznym lub późnym początku. VKDB o wczesnym początku pojawia się zwykle w ciągu 48 godzin od urodzenia i jest zwykle wynikiem przyjmowania przez matkę leków rozrzedzających krew, takich jak Coumadin. Objawy mogą być łagodne lub mogą prowadzić do poważnych komplikacji, w tym możliwości śmierci. Po wystąpieniu objawów, leczenie VKDB będzie zależało od rozległości krwawienia i podstawowej przyczyny.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *