Jakie są objawy przedawkowania witaminy D u dorosłych?

Jakie są objawy przedawkowania witaminy D u dorosłych?

Jeśli przyjąłeś zbyt dużo witaminy D, oznaki i objawy, które mogą pojawić się przy przedawkowaniu nie będą natychmiastowe, ale w końcu się pojawią. Możliwa jest hiperkalcemia, osłabienie mięśni, odwodnienie i kamienie nerkowe. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj poniższy artykuł. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania porady, jeśli podejrzewasz, że przyjąłeś zbyt dużo witaminy D. Lekarz przepisze również plan diety w celu zmniejszenia spożycia wapnia, aby zapobiec hiperkalcemii.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z dentworry.com.pl

Hiperkalcemia

Ostre przedawkowanie witaminy D może prowadzić do uszkodzenia kości i nerek. Hiperkalcemia jest objawem toksyczności witaminy D. Stężenie wapnia w surowicy od 10,5 do 13,9 mg/dl uważa się za łagodne do umiarkowanego, a stężenie od 14,0 do 16 mg/dl za kryzys hiperkalcemii. Jeśli stan ten utrzymuje się, konieczne mogą być dalsze badania w celu ustalenia przyczyny hiperkalcemii i ustalenia planu leczenia.

U osób dorosłych istnieje znaczne ryzyko toksyczności witaminy D z powodu niewłaściwego podawania, nadmiernego stosowania, niewłaściwej fortyfikacji oraz nielicencjonowanych produktów. Ryzyko toksyczności witaminy D wzrasta wraz z wiekiem, a proste środki legislacyjne mające na celu zapewnienie jakości produktów z witaminą D mogą zmniejszyć przyszłe szkody publiczne. Większości tych przypadków można jednak zapobiec. W niedawnej metaanalizie dotyczącej toksyczności witaminy D u dorosłych zidentyfikowano kilka potencjalnych czynników ryzyka.

Osłabienie mięśni

Chociaż objawy przedawkowania witaminy D u dorosłych nie są tak poważne jak u dzieci, warto zwrócić na nie uwagę. Najczęstsze objawy zatrucia witaminą D u dzieci to anoreksja, osłabienie i hipotonia. Stan ten może prowadzić również do zaparć, zmniejszenia zdolności do zagęszczania moczu oraz wzrostu poziomu wapnia w surowicy. Osłabienie mięśni jest również objawem przedawkowania witaminy D u dorosłych.

Chociaż toksyczność witaminy D występuje rzadko, może prowadzić do poważnych powikłań medycznych. Wiele przypadków toksyczności witaminy D występuje w wyniku błędów na recepcie lub niewłaściwego dawkowania suplementów. U dorosłych typowe maksymalne zalecane dzienne spożycie wynosi 600 jednostek międzynarodowych (IU) dziennie. Ale wysokie dawki suplementów witaminy D mogą stać się toksyczne przez wiele miesięcy. Oprócz osłabienia mięśni, podwyższony poziom wapnia we krwi może prowadzić do nieprawidłowych rytmów serca i niewydolności serca. Twój lekarz może zasugerować wyższą dawkę dla konkretnych warunków zdrowotnych.

Odwodnienie

Klasyczne objawy zatrucia witaminą D obejmują hiperkalcemię, podwyższony poziom 25-D i hiperfosfatemię. Nerki mogą ulec zwapnieniu, co jest objawem znanym jako nefrokalcynoza, a u pacjenta może wystąpić również odwodnienie. Chociaż poziom 25-D w surowicy jest zwykle prawidłowy, może być wysoki z powodu wyparcia z białek wiążących witaminę D.

Toksyczność witaminy D, wynika z narażenia na nadmierne ilości witaminy D poprzez niewłaściwe dawkowanie, błędy w produkcji lub kombinacje tych czynników. Chociaż rzadko, przedawkowanie witaminy D może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jeśli nie zostanie szybko zdiagnozowane i leczone. Pacjenci powinni być świadomi oznak i objawów toksyczności witaminy D, aby chronić się przed potencjalnymi szkodami. Oprócz tych objawów, ważne jest, aby pamiętać, że witamina D może być śmiertelna w dużych dawkach.

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe są powszechne wśród dorosłych. Szacuje się, że aż 10% populacji USA rozwinie te kamienie w ciągu swojego życia. Jednym z głównych czynników ryzyka powstawania kamieni wapniowych jest zwiększenie ilości 25-hydroksywitaminy D w moczu. Jednak dokładna przyczyna powstawania kamieni nerkowych wywołanych witaminą D pozostaje nieznana. Choć nie wiadomo, co je wywołuje, objawy te są powszechne u osób z wysokim spożyciem witaminy D.

Objawy przedawkowania witaminy D są alarmujące. Bezimienny mężczyzna w średnim wieku miał litanię alarmujących objawów. Stracił 28 kilogramów i rozwinął uszkodzenie nerek. Wstępne badania wykluczyły infekcję. Zdiagnozowano u niego hiperwitaminozę D, czyli stan, w którym organizm produkuje zbyt dużo witaminy D. W tym przypadku nerki zawodzą.

Problemy żołądkowo-jelitowe

Chociaż problemy żołądkowo-jelitowe nie muszą wskazywać na hiperwitaminozę D, do wczesnych oznak toksyczności należą bóle brzucha, wymioty, zaparcia i utrata apetytu. Objawy toksyczności witaminy D mogą być od łagodnych do ciężkich i obejmują biegunkę, wymioty i ból brzucha. Ciężka biegunka może wymagać pomocy medycznej, zwłaszcza jeśli w stolcu znajduje się krew. Inne objawy toksyczności witaminy D obejmują zmniejszenie ilości wydalanego moczu, zawroty głowy i suchość w ustach.

Przedawkowanie witaminy D we krwi może spowodować wzrost poziomu wapnia powyżej normalnego poziomu. Chociaż nie u wszystkich osób z przedawkowaniem witaminy D wystąpią takie same objawy, u wielu z nich występuje hiperkalcemia. W przypadku wystąpienia tego stanu, pacjent powinien przerwać przyjmowanie suplementu witaminy D i unikać pokarmów bogatych w wapń. W niektórych przypadkach konieczne może być nawodnienie dożylne, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu nerek.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *