Jakie leki można przyjmować na nadmiar melatoniny?

Jakie leki można przyjmować na nadmiar melatoniny?

Jakie są skutki uboczne melatoniny? Jakie leki mogą wchodzić w interakcje z melatoniną? I jaka ilość melatoniny jest bezpieczna dla ludzi i dzieci? W tym artykule omówione zostaną te zagadnienia. A także dowiesz się o możliwym przedawkowaniu melatoniny u dzieci. Jakie więc leki można brać na nadmiar melatoniny? Jest to częste pytanie i zebraliśmy odpowiedzi, aby pomóc odpowiedzieć na nie.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z stronaparkinsona.pl

Skutki uboczne melatoniny

Nadmiar melatoniny wiąże się z szeregiem skutków ubocznych i może zakłócać Twój rytm okołodobowy. Ten wewnętrzny zegar ciała reguluje nastrój i poziom hormonów stresu. Chociaż skutki uboczne melatoniny powinny być rzadkie, mogą być poważne. Objawy przedawkowania melatoniny mogą obejmować trudności z zasypianiem i ekstremalne wahania nastroju. Jeśli doświadczysz któregokolwiek z tych skutków ubocznych, natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Jako suplement, melatonina jest zwykle przyjmowana od jednego do czterech tygodni. Niektórzy użytkownicy zgłaszają ból głowy następnego dnia po zażyciu suplementu. Inni czują się senni i drażliwi następnego dnia. W obu przypadkach należy unikać picia alkoholu lub kofeiny po zażyciu suplementu. Nie ma określonej dawki melatoniny, ale eksperci ostrzegają, że przyjmowanie zbyt dużej ilości może spowodować więcej problemów niż rozwiązuje.

Interakcje leków z melatoniną

Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z melatoniną. Na przykład może ona wpływać na tabletki antykoncepcyjne i leki przeciwdepresyjne, a także suplementy diety. Może również zmniejszać działanie leków przeciwdrgawkowych. Może zwiększać ryzyko wystąpienia drgawek, szczególnie u dzieci. U niektórych osób melatonina może wywołać dodatkowy efekt uspokajający. Niezależnie od jej działania, nigdy nie powinna być przyjmowana bez zalecenia lekarza.

Chociaż na metabolizm melatoniny nie wpływa większość leków, może ona wchodzić w interakcje z innymi lekami. Interakcję tę badano w mikrosomach ludzkiej wątroby, gdzie monitorowano aktywność 6-sulfatoksymelatoniny. Leki 5-metylopsoralen i 17-etynyloestradiol hamowały odpowiednio 6-hydroksylację melatoniny.

Chociaż brakuje danych potwierdzających związek między melatoniną a ciążą, istnieją doniesienia, że melatonina może powodować uszkodzenia płodu, a nawet jego śmierć. Chociaż melatonina jest ogólnie bezpieczna dla kobiet w ciąży, nie zaleca się jej stosowania u chorych na demencję. Ma niewielki wpływ na leczenie demencji, i możliwe jest, że wchodzi w interakcje z wieloma receptami. Tak więc, biorąc melatoninę, sprawdź z dostawcą opieki zdrowotnej.

Przedawkowanie

Najczęstszym objawem przedawkowania melatoniny jest skrajna senność, która może zakłócać codzienne czynności. Inne objawy to niewyraźna mowa i powtarzające się wymioty. Osoby, u których doszło do przedawkowania melatoniny, powinny zwrócić się o pomoc do lekarza pogotowia ratunkowego. Niektóre objawy mogą pojawić się po kilku godzinach, w tym dezorientacja i senność. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, zadzwoń pod numer 911 lub odwiedź najbliższe pogotowie. Lekarz pomoże Ci ustalić najlepszy sposób postępowania.

W Stanach Zjednoczonych CDC podaje, że przedawkowania melatoniny u dzieci wzrosły z ośmiuset trzydziestu sześciu przypadków w 2012 roku do 52 569 przypadków do 2021 roku. W 2012 roku zatrucia melatoniną stanowiły 0,6% wszystkich zgłoszeń do kontroli zatruć. Ale do 2021 roku liczba ta ma wzrosnąć do prawie pięciu procent połączeń. Według dr Jennifer Ashton, głównej korespondentki medycznej ABC News, przedawkowanie melatoniny powinno być omawiane z rodzicami.

Przedawkowanie melatoniny u dzieci

Chociaż melatonina jest produkowana naturalnie przez organizm, przyjmowanie jej w zbyt dużych ilościach może powodować niepożądane skutki uboczne i zaburzać rytm okołodobowy. Ponieważ nie ma oficjalnej bezpiecznej dawki, nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie: „Jakie leki można przyjmować na nadmiar melatoniny u dzieci?”. Jednak małe dzieci są szczególnie zagrożone, ponieważ dawki od jednego do pięciu miligramów (mg) mogą powodować drgawki.

Dostępny jest suplement zawierający melatoninę, ale ten rodzaj leku może mieć szkodliwe skutki uboczne u dzieci. Melatonina może również zakłócać działanie hormonów związanych z dojrzewaniem. Z tego powodu przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku dzieci powinny być monitorowane przez lekarza. Częstym skutkiem ubocznym melatoniny dla dzieci jest poranna senność. W przeciwieństwie do swojego odpowiednika dla dorosłych, melatonina jest ogólnie bezpieczna dla dzieci, gdy jest stosowana w zalecanych dawkach. Jednak ilość w butelce suplementu może się różnić od tej podanej na etykiecie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *