Czym są leki OTC – przewodnik

Czym są leki OTC - przewodnik

Czym są leki dostępne bez recepty? Czy naprawdę Ci pomagają? Czy są tylko szybką pomocą na bóle i swędzenie? Czy może zapobiegają chorobom i leczą je? I jak współdziałają z innymi produktami spożywczymi i napojami? Dowiedzmy się tego. W tym przewodniku przyjrzymy się korzyściom i zagrożeniom związanym z lekami OTC i przedstawimy pomocną listę najbardziej popularnych typów.

Leki bez recepty łagodzą bóle i swędzenie

Leki bez recepty są dostępne bez recepty i mogą być skutecznym środkiem na różnego rodzaju bóle, dolegliwości i swędzenie. W zależności od konkretnego składnika, leki OTC mogą pomóc w leczeniu wielu dolegliwości, od próchnicy zębów po stopę sportowca. Inne leki OTC mogą być stosowane do leczenia nawracających dolegliwości, takich jak ból gardła. Aby określić skuteczność leku OTC, powinien on być oznaczony jako taki.

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą pomóc zmniejszyć ból i obniżyć gorączkę, choć nie wszystkie działają w ten sam sposób. Niektóre rodzaje bólu lepiej reagują na określone rodzaje leków. Ogólnie rzecz biorąc, dostępne bez recepty leki przeciwbólowe są dostępne w różnych mocach, w tym acetaminofen i naproksen. Kilka leków bez recepty jest stosowanych w leczeniu przeziębienia, zapalenia zatok, bólu gardła i skutków ubocznych grypy. Jeśli jednak nie odczuwasz ulgi po zastosowaniu tych leków OTC, skonsultuj się z lekarzem lub dostawcą usług medycznych.

Do najczęściej stosowanych leków OTC w leczeniu bólu i swędzenia należą acetaminofen, ibuprofen i naproksen. Leki te, choć łagodzą ból, nie zmniejszają stanu zapalnego. Dlatego zamiast acetaminofenu najlepiej wybrać NLPZ. Oba rodzaje leków OTC są ogólnie bezpieczne i skuteczne, jeśli są stosowane prawidłowo.

Zapobiegają lub zarządzają nawracającymi problemami

Leki bez recepty (OTC) to popularne leki na wiele różnych dolegliwości. Wiele z nich zapobiega nawracającym problemom, takim jak gorączka czy kaszel, i są tańsze niż recepty. Jednak mogą one być silnie uzależniające i mogą prowadzić do zagrażających życiu skutków ubocznych. Przed zażyciem leków OTC, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia, aby ustalić, czy są one dla Ciebie odpowiednie. Jeśli nie jesteś pewien, czytaj dalej, aby poznać ryzyko i skutki uboczne różnych leków.

Zapobiegają lub leczą choroby

Leki bez recepty są powszechnie dostępne, niedrogie i wygodne. W rzeczywistości cztery na pięć dorosłych osób w USA regularnie stosuje leki bez recepty. W 2014 roku Amerykanie wydali 44 miliardy dolarów na leki OTC, oszczędzając 102 miliardy dolarów na kosztach opieki zdrowotnej. Podczas gdy większość ludzi używa leków OTC do leczenia drobnych dolegliwości, niektóre z nich mogą faktycznie leczyć lub zapobiegać poważnym problemom zdrowotnym. Oto kilka popularnych leków OTC. Jest to krótka lista ich zastosowań:

Niektóre leki OTC są uzależniające, tak jak leki na receptę i nielegalne. Leki te mogą również powodować długotrwałe uszkodzenia ciała i mózgu użytkownika. Efekty te mogą mieć zagrażające życiu konsekwencje, jeśli są stosowane wielokrotnie. Zawsze rozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia przed użyciem leku OTC, i upewnij się, że znasz wszystkie zagrożenia. Możesz być zaskoczony tym, czego nie wiedziałeś. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o popularnych lekach OTC i ich działaniu.

Wchodzą w interakcje z żywnością i napojami

Leki OTC i żywność mogą wchodzić ze sobą w interakcje, powodując niepożądane lub szkodliwe skutki uboczne. Oprócz leków na receptę, leki OTC mogą wchodzić w interakcje z żywnością i napojami. Powszechne przykłady interakcji między żywnością a lekami obejmują tabletki żelaza, środki zobojętniające, witaminy, suplementy i napoje. Przed przyjęciem jakichkolwiek nowych leków, należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, aby upewnić się, że nie dojdzie do sprzecznych recept. ScriptSave WellRx to aplikacja mobilna, która umożliwia pacjentom przeglądanie interakcji dietetycznych dla każdego aktualnie przyjmowanego leku.

Leki bez recepty mogą zawierać ostrzeżenia o potencjalnych interakcjach z lekami. Należy uważnie czytać etykiety. Niektóre produkty zawierają więcej ostrzeżeń niż inne. Ważne jest również, aby sprawdzać etykietę. Etykiety leków zmieniają się z czasem, w miarę jak pojawiają się nowe informacje. Zawsze omawiaj wszystkie swoje leki i produkty OTC z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli jesteś na specjalnej diecie. Więcej informacji na temat interakcji między lekami można znaleźć w ulotkach dołączonych do opakowania.

Najważniejszym krokiem w zapobieganiu interakcjom lekowym jest komunikacja z lekarzem. Należy prowadzić listę wszystkich przyjmowanych leków. Pamiętaj, aby podzielić się tą listą z pracownikami służby zdrowia, aby mogli oni sprawdzić, czy nie dochodzi do potencjalnych interakcji. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku przeczytaj uważnie etykiety ostrzegawcze, Przewodnik po lekach oraz Etykietę informacyjną leku. Nowe badania nad lekami mogą zmienić etykietę każdego leku, więc pamiętaj, aby często sprawdzać te etykiety. Następnie należy przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Oprócz interakcji między lekami, istnieją również interakcje między żywnością a lekami. Interakcje te mogą powodować nieoczekiwane efekty uboczne lub nawet spowolnione reakcje. Na przykład dwa dostępne bez recepty doustne leki przeciwgrypowe mogą zwiększać ciśnienie krwi, co jest niebezpieczne dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Innym rodzajem interakcji jest interakcja farmakodynamiczna. W tym przypadku dwa leki działają na to samo miejsce receptorowe i powodują zwiększenie lub zmniejszenie efektu. Jednym z przykładów jest chlorpromazyna, która może prowadzić do nieregularnego bicia serca.

Są bezpieczne dla większości ludzi

Chociaż leki bez recepty są uważane za bezpieczne dla większości ludzi, mogą nie być całkowicie wolne od zagrożeń. Nadużywanie leków bez recepty może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza u nastolatków. Chociaż administracja żywności i leków nie reguluje leków OTC tak ściśle jak substancje nielegalne, nadal istnieje niebezpieczeństwo związane z ich nadużywaniem. Według badań przeprowadzonych przez University of Cincinnati, około 10% uczniów klas od siódmej do dwunastej przyznało się do nadużywania leków OTC.

Chociaż leki OTC są bezpieczne dla większości ludzi, nie powinny być stosowane przez dzieci bez zgody lekarza. Wynika to z faktu, że na tę samą dolegliwość potrzebne są różne leki. Na przykład, środki wykrztuśne nie powinny być podawane osobom z wysokim ciśnieniem krwi. Niektóre leki nie są zalecane do stosowania w czasie ciąży, więc kobiety w ciąży powinny omówić wszelkie możliwe skutki uboczne ze swoim dostawcą opieki zdrowotnej. Podobnie, dzieci powinny otrzymać odpowiednią dawkę. Aby prawidłowo odmierzyć leki OTC, należy użyć łyżki pomiarowej. Zalecane są kubki dozujące oznaczone w łyżeczkach. Jeśli masz problemy z przestrzeganiem zaleceń, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Leki bez recepty to leki, które można kupić bez recepty lekarskiej. Jednak, choć produkty te są ogólnie bezpieczne dla większości ludzi, jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami, nie są wolne od ryzyka. Podczas gdy wiele leków OTC składa się ze składników, które zostały pierwotnie wprowadzone na rynek przed wprowadzeniem ich przez FDA, ich bezpieczeństwo nigdy nie zostało poddane rygorystycznej weryfikacji. Pomimo tego, jeśli są nadużywane, leki bez recepty mogą być uzależniające i powodować poważne problemy zdrowotne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *